معارفه دبیر جامعه زینب(س) در استان خوزستان

به گزارش روابط عمومی جامعه زینب(س) در روز ۱۸  اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ معارفه دبیر استان خوزستان توسط اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س) و با حضور اعضاء شورای مرکزی تهران و خوزستان و خبرنگاران به خاطر حفظ پروتکل های بهداشتی در فضای مجازی اسکایپ روم برگزار گردید.
ابتدا در این مراسم دبیر کل جامعه زینب(س) ضمن خیر مقدم و معرفی خانم فاطمه مراد اسکندری به قرائت بیانیه خود پرداخت.

بیانیه اعظم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب(س)

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات بر پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه اطهار(ع) . درود و تحیت به ارواح پاک شهداء و امام شهیدان خمینی کبیر (ره)  و آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری .
سلام و درود بر خانواده معظم شهداء و ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و با آرزوی توفیق روز افزون برای کلیه خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی ایران ، و عرض احترام خدمت مردم متدین ، شریف ، مظلوم ، و خیراندیش شهر خون و شهادت و مقاومت .  مردم غیوری که در برابر کفر و الحاد و نفاق در جریان هشت سال دفاع مقدس و در جریان گروهک موسوم به خلق عرب ایستادگی کرد . مردم شریف و فهیم و انقلابی خوزستان بالاخص اهواز با حضور پررنگ  خود ،  نقشه شوم دشمنان را نقش بر آب نمودند، با عرض‌ سلام و احترام و تجدید ارادت محضر شریف امام‌ جمعه و نماینده محترم ولی فقیه در استان خوزستان برادر بزرگوارمان حضرت حجت الاسلام آقای سید نبی الله موسوی فرد و استاندار محترم جناب آقای مهندس قاسم سلیمانی دشتکی و نمایندگان محترم اهواز در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم شورای شهر اهواز و سایر مسئولین حقوقی خدمت گذار شهر اهواز و دوستانی که با عشق و علاقه و آگاهی و بصیرت ،  در مسیر رسیدن به اهداف الهی ، همراه و همدل و یار و یاور جامعه زینب (س) بوده و خواهند بود.
سلام بر خوزستان ، سلام بر دلاور مردان و شیر زنان خونگرم خوزستان
مردمی که هشت سال زیر سایه جنگ خم به ابرو نیاوردند و همه رنج ها و سختی ها را چه در زمان جنگ ، چه پس از آن  و تا به امروز بر دوش صبرشان حمل کردند تا انقلاب بماند . انقلابی که امام خمینی وصیت کرده بود به دست نااهلان و نامحرمان نیفتد .
و این بهترین دلیل بود برای مقاومت و ایستادگی در مقابل اینهمه سختی و آوار و خون و دود و محرومیت . خوزستانی ها با گوشت و پوست و خونشان ولایت را درک کردند و ولایتمداری شان را تا به امروز در عمل اثبات نموده اند  . دار و ندارشان رفت اما ولایتمداری شان به یغما نرفت .
به انقلاب و امامین انقلاب وفادار ماندند و با وجود اینهمه درد و مصیبت و بی تدبیری و بی مسئولیتی دولتمردان  باز هم جوانانشان را در دفاع از حرم تقدیم اسلام کردند و پیکر پاکشان را بر دوش شهر به بهشت آباد سپردند .
اگر نان شب نداشتند اما خودشان و فرزندان برومندشان پای انقلاب ایستادند و در گام دوم انقلاب با انسجام و وحدت در جهت آبادانی  کشور و با پویش انقلابی و تشکیلاتی از ارزش ها و آرمان های انقلاب حراست و نگهبانی میکنند .

مقام معظم رهبری در خصوص مشارکت سیاسی و حضور زنان در عرصه های سیاستگذاری و تصمیم گیری میفرمایند:
ما باید این سوال را مطرح کنیم که چرا زنان مسئولیتهای کلیدی ندارند؟
همچنین در جایی دیگر میفرمایند:
اگر کسی بخواهد با استناد به بینش اسلامی ، زن را از فعالیت علمی و تلاش اقتصادی و سیاسی و اجتماعی محروم کند ، بر خلاف حکم خدا سخن گفته
زن وقتی از سواد و آگاهی سیاسی برخوردار باشد ، کسی نمیتواند به آسانی به او زور بگوید و حق او را پایمال نماید

اینک با الهام از رهنمودهای گهربار و گرانسنگ مقام معظم رهبری و پس از گذشت ۱۰ سال از فراق دردناک و غمبار رحلت بنیانگذار ، موسس و اولین دبیر کل جامعه زینب (س) بانوی نمونه اسلام “بانوی دیانت ، سیاست و اخلاق ” مرحومه سرکار خانم مریم بهروزی و با گرامیداشت یاد و خاطره آن عزیز سفر کرده و در راستای اهداف ، اساسنامه و مرامنامه جامعه زینب (س) خواهر مکرمه سرکار خانم فاطمه مراد اسکندری را که از خواهران متدین ، متعهد ، ولایت مدار و انقلابی شهر اهواز بوده و دارای سوابق ارزشمندی می باشند، بعنوان دبیر جامعه زینب (س) شهر اهواز و استان خوزستان انتخاب و منصوب نموده ایم .

با آرزوی سلامتی و توفیق بیش از پیش برای این خواهر گرانمایه در جهت انجام وظایف محوله مطابق اهداف پیش بینی شده در اساسنامه و مرامنامه جامعه ، امید آن داریم که کمافی السابق منشاء خدمات ارزشمند در حوزه فرهنگی ، اجتماعی، سیاسی و.. در این شهر تاریخی باشند.
موجب افتخار تشکیلات است که خانم مراد اسکندری دبیر استان خوزستان  خواهر شهید مدافع حرم بوده و زینب گونه رسالت پیام آوری انقلاب و شهدا را به خوبی عهده دار هستند .

در این فرصت محدود مجال تشریح و تبیین برنامه ها بطور کامل میسر نیست، ان شالله در زمان مناسب بطور مشروح به آن خواهیم پرداخت.
با امید به رفع محرومیت از سرزمین خون و حجله های بی نشان و تلاش و همت دولتمردان جهت آبادانی و رفاه مرزداران غیور خوزستان .

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی
واجعل عواقب امورنا خیرا
اعظم حاجی عباسی
دبیر کل جامعه زینب(س)

سپس فاطمه مراد اسکندری دبیر استان خوزستان ضمن معرفی خود و بیان اهداف به قرائت بیانیه خود پرداخت:

بسم الله الرحمن الرحیم
السّلام علی الشهّداء والصّدیقین

مقام معظم رهبری حفظه الله: انقلاب ما ،انقلاب زینبی بود.

سلام وعرض ادب واحترام بربانوان الگو وفرهیخته وجریان ساز ولایی ،ازصدر اسلام تا ظهورمنجی عدالت گستر..

جریانهای انقلابی درقالب تشکل ها واحزاب، بعنوان بازوان حاکمیت نظام وانقلاب محسوب میشوندکه تقویت هریک درواقع، اجابت وصیت پیرجماران درحفظ وصیانت ازانقلاب است.انقلابی که خاستگاه انسانهای آزاده وازجان گذشته تا قیام امام عصر عج میباشد
هنرانقلاب اسلامی، هویت بخشیدن به زنان مسلمان بود چنانچه میبینیم زنان سالهای ابتدای انقلاب ودوران دفاع مقدس، بعنوان الگوههایی از ایده آل ترین شکل ظهور وبروز زن تراز انقلاب اسلامی را محقق کردندبه نوعی که این الگوهها قابلیت جهانی بودن را نیز پیدا کردند.زنانی که بدنبال سهم خواهی نبودند بلکه صرفا به جهت دغدغه مندی نسبت به ارزشها ومبانی اسلام ورود وفعالیت میکردندوازانقلاب پاسبانی وپاسداری می نمودند.نمونه ی این زنان فرهیخته وانقلابی،مرحومه خانم بهروزی بود،شخصیتی که همپای نهضت امام خمینی ره، باوجود محدودیتها وسختیهای مسیرونگاه جامعه ی قبل ازانقلاب،به فعالیت دینی وسیاسی بانوان، حرکت انقلابی خودرا آغاز وبا تشکیل اولین حزب سیاسی بانوان بعداز انقلاب ،به رسالت ایمانی واعتقادی وسیاسی خود بعنوان سرباز مکتب زینب کبری س جامه ی عمل پوشاند.
باتوجه به تاکید رهبر معظم انقلاب درگام دوم انقلاب نسبت به نقش آفرینی جوانان وباتوجه به اینکه قریب به نیمی از مردم جامعه را بانوان تشکیل میدهند، امید میرودکه بانوان ما با تأسی به الگوی بی بدلیل زینب کبری س وباعنایت به نقشه ی راه مقام معظم رهبری، درچشم انداز ۴۰ ساله ی دوم انقلاب، بصورت خودجوش وبا پیروی از مشی بانوان درنسل اول انقلاب ، برای این نقش آفرینی موثر،خود فرصت آفرینی کنند چرا که مهجور بودن گفتمان انقلاب اسلامی درحوزه بانوان، به دلیل اینست که میبینیم کمتر فرد حقیقی وساختارهای حقوقی منطبق با گفتمان انقلاب درحوزه زنان، میپردازندواساسا رجال سیاسی، بامفهوم زن تراز انقلاب وهویت زن
با آنچه امامین انقلاب دربیانات خود ترسیم کرده اند،فاصله دارند.

باعنایت به اساسنامه ومرامنامه جامعه زینب س،جهت هم افزایی واتخاذتصمیمات درراستای رشد وبالندگی بانوان،برنامه های زیررادردستورکار قرارخواهیم داد؛
_تشکیل  دفاتر فعال جامعه زینب س درسطح شهرستانهای استان
_تشکیل شبکه رسانه ای فعال، جهت ترسیم سازوکار دعوت ازبانوان وانعکاس اخبار جامعه زینب س
_طراحی و ایجاد شبکه نخبگان به منظورتولید محتوای کاربردی درحوزه های مختلف
_روشنگری وبصیرت افزایی مخاطبان جامعه هدف ازطریق تولید وتوزیع محتوای فکری ودوره های آموزشی در فضای حقیقی وسایبری
_ایجاد شبکه بانوان فعال اجتماعی  وکارآفرین
_کادرسازی وایجادشبکه مستمردرحوزه بانوان
_شناسایی افراد همسو وهمراه درسطح استان وتشکیل بانک اطلاعاتی از اقشار مختلف بانوان
_بومی سازی، سازماندهی، اجرا وراهبری عملیاتهای عمومی وتخصصی مورد نیاز درسطح استان ازقبیل تاثیرگذاری برافکارعمومی، جریان سازی رسانه ای، مدیریت وپیگیری مطالبات درحوزه بانوان./

درپایان برای ثبات قدم وادامه ی حرکت دراین مسیر،از خداوند متعال عاجزانه تقوا وصبر را مسئلت میکنم واز آستان مطهر حضرات معصومین علیهم السلام ،مدد ویاری میطلبم
ان شاءالله روح ملکوتی حضرت  امام  حضرت امام خمینی ره ازما خرسند و دعای مقام معظم رهبری بدرقه ی راه تمام بانوان ولایی این مرزو بوم باشد.

 والسلام علی من اتبع الهدی

فاطمه مراداسکندری
دبیرجامعه زینب س _ استان خوزستان

در ادامه مراسم معارفه دبیر کل جامعه زینب(س) چند پرسش از دبیر خوزستان کردند که ایشان  به شرح ذیل پاسخ دادند:

شور انتخابات دراهواز به چه صورت هست ؟

راهبرد رهبرمعظم انقلاب دربحث انتخابات،شامل حضور حداکثری وانتخاب اصلح است.حضور حداکثری مردم درانتخابات بنوعی تاییدحکومت ونظام مقدس هست
ومردم سالاری دینی با شرکت مردم وارتباط فکری وعقلانی مردم با تحولات کشورصورت میگیرد
ولی آنچه این روزها شاهد آن هستیم، هم عدم رسیدن جریان انقلاب به گزینه واحد وهم عدم توجه به بستر سازی جامعه جهت حضور مردم توسط موثرین درجامعه است.
استان خوزستان بدلیل عملکرد ضعیف دولت ومدیران ارشد دولت وباتوجه به اینکه این استان درطی عمر این دولت دوسه بحران بزرگ راپشت سر گذاشته بخصوص مساله سیل ..این چندنکته درکنار مشکلات معیشتی وضعف ونابسامانی اقتصادی باعث شده که مردم نسبت به حضور درانتخابات مردد بشوندوبخش زیادی از مردم که قبلا پای صندوق رای حاضر میشدندبه جامعه خاکستری بپیوندند.

بنظر حقیر باتوجه به پیوستگی و تلازم دو راهبرد رهبرمعظم انقلاب که قبلا ذکر کردم، درصورتیکه گزینه ی قوی و متعهد جهت ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از سوی موثرین ودلسوزان جریان انقلاب مطرح بشود، قطعا در روند حضور مردم وایجاد روحیه ی امید ونشاط در انتخابات پیش رو نقش مهمی خواهد داشت

درشورای شهر فعلی چند نفرازبانوان حضور دارند؟

مقوله ی شورای شهردرکلانشهر اهواز،حکایت خاص خودش را دارد، درشورای پنجم که هفته های پایانی خودرا میگذراند،شاهد حضور بانوان نبودیم ، والبته یک نفرازبانوان بعنوان مشاور رئیس شورای شهر انتخاب شد که آن هم باتوجه به اختیادات یک مشاور عملا کارچندانی نتوانست انجام بدهد،ودرحوزه ی بانوان شاهد هیچ تحول خاصی نبودیم.

باکدام گروهها(شورای ائتلاف ، شورای وحدت ، و…درتعامل هستید؟

بنده دردومین  دوره ا ی هست که درشورای ائتلاف نیروههای انقلاب استان خوزستان  بعنوان عضو شورای مرکزی حضوردارم  ،
لازم به ذکر هست که دردوره ی اول شورای ائتلاف استان خوزستان بعنوان ،مسئول کمیته بانوان انتخاب شدم.

درحال حاضر عضوشورای مرکزی شورای ائتلاف استان خوزستان و
عضوشورای مرکزی ،شورای وحدت نیروهای انقلاب استان خوزستان  وهمچنین  عضو شورای مرکزی تشکل شورای انقلابیون ولایی خوزستان که دبیران احزاب شناسنامه دار استان،درآن عضو هستندبعنوان مسئول کمیته بانوان حضور دارم.

والبته درمجموعه های دیگر هم بعنوان یک عضو ازجامعه بانوان استان،حضور وفعالیت دارم.

برای شورای شهرجدید چه تعدادازبانوان هستند؟
.
درجریان انتخابات شورای شهر پیش رو ، گروههای مختلف باهرطیف فکری و..درحال فعالیت وبستن لیست هستند ولیکن یک کار باارزشی که دراین انتخابات شورا شاهد آن هستیم اینست که یک تیم قوی وتوانمند از جوانان وپیشکسوتان انقلابی دراهواز
باعنوان جنبش نجات،ازسال گذشته طی  جلسات متعددوترتیب فرآیندمناسب جهت حضور افراد متعخد ومتخصص فراجنسیتی،به شورای شهر،درحال فعالیت گسترده هستندکه بنده هم عضوشورای مرکزی این جنبش هستم
حاصل جلسات متعدد این جنبش مردمی با شوراهها وتشکلهای انقلابی که درصدد بستن لیست بودند،این هست که ان شاءالله بابستن یک لیست واحد به وحدت و نتیجه ی مطلوب برسند
لازم هست عرض کنم که تعداد قابل توجهی از بانوان هم دراین فرآیندشرکت کرده اند وامیدواریم درپایان فرآیند که شامل مصاحبه وآزمون ودوره آموزشی هست ،شاهد حضوربانوان توانمنددرلیست شورای ششم کلانشهر اهواز باشیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *