پیام تبریک اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س)بمناسبت روز معلم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
َیُزَکّیهِم وَیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَهَ

بشریت امروز به دو جریان ناشی از بعثت نیاز دارد ؛ یکی برانگیخته شدن فکر و اندیشه و دیگری تهذیب اخلاق .
در قرآن کریم ، بغیر از یک مورد تقدم تزکیه بر تعلیم است و بر این اساس به این نتیجه مـی رسیم که تزکیه قبل از تعلیم کارآیی دارد ، چرا که ابتدا باید زمینه فکری کودک ساخته شود تا پذیرش تعلیم را بیابد .
جریان صحیح تربیت به جریان صحیح علم کمک میکند تا جریان علمی آزاد، ابتکار و خلاقیت را کور نکند ، حافظه را تلنبار نکند و امتحان ها را بدنبال آورد که ابتکار و مهارت را مشخص می نماید، نه قدرت حافظه و تخیل ذهن .
قرآن کتابی است که به انسان رشد را هدیه میدهد ( یَهْدِی إِلَى الرُّشْدِ)
رشد همانا مدیریت کردن استعدادهای تکامل یافته است . رشد در زبان قرآن بسیار پر بارتر از تکامل است .
اگر به پرورش و رشد کودکان پرداخته نشود ، گرفتار احتکار و تراکم استعدادها خواهیم شد و همواره نیازمند بیگانگان خواهیم ماند .
موضوع { تربیت ، سازندگی و رشد} بزرگ ترین مسئولیت ما در این قرن وحشی است .
تربیتی که مسخ انسان نباشد و آزاداندیشی را از وی نگیرد و نفی وی نبوده و شعاری نباشد، بلکه روشنی دادن و ریشه دادن و فراهم نمودن زمینه رشد او باشد و روشنفکری و روشندلی را با هم داشته باشد .
تربیت صنعتی است بزرگ با هزینه ای بسیار که معمولا در ردیف هزینه ارتش و دفاع و گاهی از آنهم فـراتر بـوده و به
نوعی سرمایه گذاری پر سود است .
بنابراین نتیجه میگیریم که با توجه به اهمیت موضوع و اینکه تمام بار مسئولیت این امر به عهده مربـی و تعلیم دهنده می باشد و اگر این قشر شریف و زحمتکش که کار خود را با عشق انجام میدهد دغدغه معیشت خود را داشته باشد و آسوده خیال نباشد نمیتواند این امر مهم و حیاتی را که آینده کشور را تضمین میکند به نحو متعارف انجام دهد .
طرف دیگر دانش آموزان هستند که برای رشد و شکوفایی استعدادهایشان نیاز به محیطـی سالم و امـن دارند و همه اینها از وظائف دولتمردان است که چنین شرایطی را برای آینده سازان کشور فراهم نمایند.
جامعه زینب ( س) ضمن گرامیداشت روز معلم و یاد و خاطره معلم شهید استاد مطهری ، خواستار توجه اکیـد مسئولین به آموزش و پرورش و حل مشکلات آن مـی باشد .

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

اعظم حاجی عباسی

دبیر کل جامعه زینب(س)

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *