پیام تبریک اعظم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب (س) به مناسبت عید سعید قربان

 پیام تبریک جامعه زینب (س) به مناسبت عید سعید قربان


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

                            کُلُّ شَیْءٍ هَالِکٌ إِلَّا وَجْهَهُ      سوره قصص آیه۲

هر چیزی هلاک شدنی است مگر آنچه که برای او و به خاطر او و در وجه و جهت اوست.
علامت اسلام، حج است و حقیقت حج نفی هر گونه شرک است. حج ، تاریخ اسلام از آدم تا خاتم ،  سلوک اسلام از احرام تا قربانی و تجمع اسلام از گوشه و کنار و اقصی نقاط دنیا است. اسلام ابراهیم، اسلام هاجر و اسلام اسماعیل که همه اینها مظهری از مظاهر اسلام هستند و مظهری از تسلیم در برابر حق هستند.
می بینیم که هاجر وقتی سلِم و سَلَم را پذیرفته و تسلیم امر خداوند شده و با فرزند خردسالش در بیابان مانده و هیچکس را ندارند و ابراهیم آنها را در این بیابان به امر خداوند رها فرموده و اسلمتُ را گفته و رفته، آنگاه ارزش عبودیت و تسلیم بودن هاجر روشن تر می شود و عظمت اسلام او در مسئولیت پذیری او بیشتر دیده میشود .
اسلام هاجر و تسلیم او در برابر حق نشانگر اطمینانی است که هاجر به خود حق دارد و با اینکه در بیابانی قرار گرفته که نشانی از آب و آبادانی نیست و فاقد اولین نیازهای انسانی است، به دنبال آب سعی می کند و هرگز در این راه طولانی از هدفش روی برنمی گرداند و دائم به هدف و کعبه توجه دارد. و مهم تر این است که در این سعی هرگز جفا نکرده و از مروت هم خارج نشده و حدود را فراموش نکرده است و برای رسیدن به هدفش به هر کاری دست نزده، زیرا که سعی اش منطبق بر سنت بوده و از حدود الهی تجاوز نکرده و حاضر نیست به هر قیمتی به هدفش برسد و برای رسیدن به هدفش از مسیر حق خارج نشده است.
اینگونه است که اسلام هاجر که حلقه گمشده و فراموش شده اسلام حقیقی است، معنا و مفهوم خود را نشان می دهد.
در تمام طول تاریخ اسلام، اسلام ابراهیم و اسلام اسماعیل را مورد توجه و بررسی و گفتمان قرار داده ایم و هرگز به اسلام هاجر که اگر نبود، اسلام کامل نمی شد حتی فکر هم نکرده ایم. اسلام هاجر، اسلام فراموش شده و مورد غفلت قرار گرفته است .
اسلامی که نقش زن را نادیده گرفته و مورد غفلت قرار داده، اسلام ناقص است .
خدای ابراهیم نمیخواهد اسماعیل ها کشته شوند ، بلکه میخواهد ابراهیم ها از هواهای دل ، حرف های خلق ، و وسوسه های شیطان آزاد شوند و همه فلسفه قربانی کردن در پایان مناسک حج در همین آزادی از هواهای نفسانی نهفته است و این هاجر است که نقش عمده ای در اتمام حج که همانا قربانی کردن است دارد ، چرا که او مادر و مربی اسماعیل است و خداوند او را در کنار خود خواسته و هر ساله میلیونها نفر قبر او را طواف میکنند .
عید قربان را عید ذبح النفس قرار دهیم و به فلسفه عید قربان واقف شده و از آن بهره مند شویم و نقش مهم هاجر را مورد توجه و مطالعه و تحقیق و تحلیل قرار دهیم .
عید قربان ، جشن عبودیت بر بندگان عبد پروردگار که با در عرفه به معرفت رسیده اند مبارک باد

اعظم حاجی عباسی

دبیر کل جامعه زینب (س)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *