معارفه دبیر جامعه زینب(س) در استان قم

به گزارش روابط عمومی جامعه زینب(س) در روز ۴ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ معارفه دبیر شهر استان قم توسط اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س) و با حضور اعضاء شورای مرکزی تهران و قم ، محمد عکافان رئیس خانه احزاب قم، فلورا جاودانی معاونت امور استان ها و خبرنگاران به خاطر حفظ پروتکل های بهداشتی در فضای مجازی اسکایپ برگزار گردید.
ابتدا در این مراسم دبیر کل جامعه زینب(س) ضمن خیر مقدم و معرفی خانم نیازمند به قرائت بیانیه خود پرداخت.

بسم رب الزینب
عقل در تدبیر و دل حیران زکار زینب است
هر که را آزاده دیدم بیقرار زینب است
راز خونین حسین هیهات من الذلت است
عزت و آزادگی هر جا شعار زینب است

سلام بر شهرقم ، شهر قیام  
شهر فاطمه معصومه س و سلام بر یاران زینبی شهر قم

حضرت معصومه (س) که امیدوارم الگویی باشد برای زنان این شهر مقدس ، بانویی بود که با هجرت معنا دار و عظیم خود جهت حمایت از ولی زمان و تقویت مسئله رهبری نقش آفرینی نمود . وی یکی از شخصیت های موثر در تاریخ بشریت بوده که علاوه بر پرداختن به امور معنوی که معلم و مفسر قرآن بوده در افشاگری از ظلم و جور حکومت وقت و به لحاظ روحیات مبارزاتی ، شجاعت و آزادگی  شباهت بسیار زیادی به حضرت زینب س داشته است . ایشان نه تنها به لحاظ جنبه شخصیتی و فردی توانست به درجات بالای ایمانی دست یابد و در جرگه انسانهای کامل قرار بگیرد ، بلکه در عرصه سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی از تاثیرگذارترین بانوان تاریخ اسلام است که با هجرت تمدن سازانه خود شهر قم را به موثرترین کانون تحولات تاریخی تبدیل نمود .
این بانوی تاریخ ساز اثبات کرد که زن  میتواند موجودی الهی ، مسئولیت پذیر ، مدیر ، مدبر و تاثیرگذار در مسائل سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و تربیتی باشد .
با این مقدمه نسبتا طولانی حساسیت فعالیت سیاسی ، مذهبی خواهران زینبی را در شهر قم یادآور شدم و اینکه یکی از شاخصه های اعضای جامعه زینب س با الگوگیری از زینب کبری س آزادگی است و خواهران عزیز شهر قم مسئولیت سنگین تری به عهده دارند
.تشکیل احزاب زنان در جمهوری اسلامی ایران از تفکر حضرت امام به حضور فعال و موثر زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی نشات گرفته و همچنین اندیشه شهید بهشتی نسبت به نیاز جامعه مدنی و  دموکراسی به حضور پر رنگ احزاب و فعالیتهای تشکیلاتی بوده است.

شهید بهشتی توجه ویژه ای به تشکیل حزب زنان بطور مستقل داشته و توصیه اکید ایشان و حمایت های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی و تاکید شهید بهشتی جهت تشکیل حزبی با محوریت و مدیریت زنانه بوده که در شکل گیری حزب جامعه زینب تاثیر بسزایی داشته .
مقام معظم رهبری می فرمایند: هر که زنان را تشویق به کنار کشیدن از فعالیتهای اجتماعی نماید، خیانت کرده است هم به زن، هم به آرمانهای اجتماعی اسلام.

اینک در گام دوم انقلاب و پس از گذشت حدود ۴ دهه از تشکیل جامعه زینب(س) که مولود انقلاب می باشد و اولین حزب زنان در نظام جمهوری اسلامی ست افتخار آن را داریم که راه بنیانگذار این تشکیلات را ادامه داده و با کادرسازی و جذب نیروهای مستعد جوان که علاقه مند به فعالیتهای حزبی هستند با همراهی و همدلی و همگرایی در جهت نخبه پروری، مدیر پروری ، جانشین پروری و توانمندسازی زنان در امور مختلف آینده ای درخشان را برای این تشکیلات و کشور عزیزمان رقم بزنیم.
پایه و اساس شکل گیری و تداوم هر جمعی بر چهار محور استوار است:
۱-تمایل به با هم بودن
۲-تفاهم اجتماعی
۳-توافق بر اصول مشترک اجتماعی
۴- تعاون و همکاری اجتماعی

افراد اگر با هم نسبتهای مشترک داشته باشند انسجام شکل می گیرد و تشکیلات می تواند گام های بلند و موثری را بردارد.

در خاتمه خدا رو شاکریم که نعمت انقلاب ، ولایت و جامعه زینب(س) را به ما عطا فرمود و سعی بر آن داریم که با اتکال به خداوند متعال و عنایات ائمه اطهار و رهنمودهای امام راحل و منویات مقام معظم رهبری در جهت حفظ این امانت کوشا بوده و همگام با بیانیه گام دوم انقلاب در جهت حفظ و حراست از آرمانهای انقلاب و با بهره گیری از تجربیات گذشته و تقویت نقاط مثبت و بر طرف نمودن ضعف ها اهداف بیانگذار این مجموعه عظیم بانوی دیانت، سیاست و اخلاق مرحومه مریم بهروزی را پی بگیریم.

پیروزی و سربلندی هر جمعی مدیون و مرهون وفاداری یارانی است که در ان مجموعه حضور دارند.

وفاداری یعنی به جا آوردن عهد و پیمان و نگهداری آن ، پایداری در دوستی ها ، درستی و صداقت . وفاداری به دین، وطن، آرمان های انقلاب و وفاداری به تشکیلات.

در پایان از خبرنگاران همیشه در صحنه که به عنوان پیام رسان های امانت دار حضور دارند تشکر و قدردانی می نمایم، همچنین از همه عزیزانی که ما را در این مراسم و با شرایط غیر حضوری همراهی نمودند تشکر می کنم . با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون دبیر عزیزمان خانم نیازمند و اعضای شورای مرکزی جامعه زینب س در شهر قم همه را به خدای بزرگ می سپارم .

بسم الله الرحمن الرحیم
 سلام و درود بر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم
 سلام بر امیرالمومنین علی علیه السلام
 سلام بر بزرگ بانوان جهان اسلام؛

حضرت خدیجه که تمام دارایی و اعتبار عمر خویش را فدای بقای اسلام کرد. فاطمه زهرا سلام الله علیها شهیده دفاع از ولایت
زینب کبری زنده نگه دارنده راه شهدا
حضرت معصومه کریمه اهل بیت که به برکت وجود ایشان در قم این شهر معدن علم و معرفت قرار گرفت.
زنان موجب قوام خانواده
و پرورش دهنده نسل آینده با حفظ جایگاه زن مسلمان می‌توانند در تمام صحنه‌های اجتماعی همراه مردان گام بردارند و در جامعه خویش اثربخش باشند.
زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف علم‌آموزی فرهنگی اجتماعی و سیاسی همانند مردان نقش آفرینند.
یاد و خاطره بانوی فعال فرهیخته، انقلابی و ولایت‌مدار مرحوم خانم بهروزی را گرامی می داریم که با توجه به ارزش و جایگاه زن در جامعه اسلامی پایه گذار تشکل‌های سیاسی زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بودند. از جمله جامعه زینب سلام الله علیها که به امید و فضل خداوند در راه انقلاب و ولایت حرکت خواهد نمود.
جامعه زینب (س) حزب موفق و فراگیر ملی متشکل از بانوان، اندیشمندان، متفکرین، متقدمین مبارزه پیش از انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تعطیلی حزب جمهوری اسلامی به توصیه مقام معظم رهبری که رئیس جمهور وقت بودند و تاکید فراوان ایشان مبنی بر گسترش فعالیت‌های تشکیلاتی زنان برای کلیه اقشار جامعه اعم از متخصصین حوزه و دانشگاه، فرهنگیان، دانشجویان و … تشکیل شد. این تشکیلات عظیم مختص زنان متدین همسو با جامعه روحانیت مبارز در خط ولایت فقیه و حمایت همه جانبه از نظام جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بودند.
با عنایت به مرامنامه جامعه زینب (س) جامعه زینب قم در جهت رشد و تعالی بانوان برنامه های ذیل را دنبال خواهد نمود:
۱. تشکیل دفاتر فعال در سطح شهرستان های استان
۲. دعوت و جذب نیروهای مومنه ، انقلابی و ولایی و نخبه استان
۳. همکاری و همراهی با تشکلهای انقلابی استان
۴. حضور و مشارکت فعال بانوان در تمامی صحنه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی استان
۵. شرکت فعال بانوان در  انتخابات و تشویق مردم جهت مشارکت بالا در انتخابات
۶. ایجاد کارگاه‌های رایگان در جهت بصیرت افزایی بانوان
۷. ایجاد کارگاه هایی جهت آموزش راه های درآمدزایی و تسهیل ایجاد اشتغال برای بانوان خصوصاً بانوان سرپرست خانواده
۸ . ارتباط و فعال نمودن تشکل های بانوان در مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها
۹. برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی اسلامی جهت تقویت بنیان خانواده
۱۰. برگزاری کلاسهای آموزشی جهت پرورش توانمندسازی زنان طراز انقلاب اسلامی برای مدیریت آینده در کشور
امیدواریم با عنایت پروردگار و توجه حضرت ولی عصر عجل الله در راه دفاع از ارزش های اسلامی و میهن عزیزمان ثابت قدم باشیم.

 

در ادامه دبیر کل جامعه زینب(س) گفتند: خوشحالم که جامعه زینب (س) دفتر قم را تاسیس نموده و خانم نیازمند بانویی توانمند بعنوان دبیر قم انتخاب و تعیین شد .

دبیر کل جامعه زینب(س) سپس سوالاتی رو از خانم نیازمند پرسیدند و از ایشان خواستند که به آنها پاسخ دهند:

با توجه به اینکه در آستانه انتخابات بسیار ‌مهمی هستیم و به نوعی می توانیم بگوئیم‌که از مهمترین انتخابات بعد از پیروزی انقلاب همین‌انتخابات پیش رو هست.

می خواستم مطلع شوم که حضرتعالی و دوستان همگرا با شما در قم به چه شکلی فعالیت می کنید که انشاالله مشارکت حداکثری را ناظر باشیم چرا که این امر  مهم است و حضرت آقا همواره به این‌موضوع تاکید داشته و دارند و می فرمایند مشارکت حداکثری اهمیت بسیاری دارد و در واقع همین هم هست، یکی از فاکتورهای نظام مردم سالاری دینی ما جمهوریت است و انتخابات سالم و مشارکت حداکثری اهمیت دارد
سرکار عالی تدابیر خود جهت حضور‌ و مشارکت حداکثری اعلام بفرمایید

برنامه هایی که برای انتخابات در قم پیش رو داریم شامل ۳ انتخابات زیر است:
۱- اننخابات شورای شهر اسلامی قم
۲- انتخابات ریاست جمهوری
۳- انتخابات مجلس خبرگان رهبری
انتخابات در‌این‌۳ عرصه برگزار‌می‌گردد که ما می بایست مردم را تشویق به مشارکت کنیم.
حضور ما در انتخابات باید بسیار فعال،باشد و اینکه بانوان فرهیخته با توانایی و اعتقاداتی که دارند و بحث ولایت پذیری مشارکت حداکثری، چنانچه در انتخابات سال گذشته هم درصد مشارکت بالا بوده.
یکی از برنامه های پیش روی ما تشویق بانوان به عنوان امور فعال در انتخابات است.
یکی از عرصه های مورد بحث در قم انتخابات شورای شهر است، ما خانم هایی را داریم‌که برای حضور‌در این‌ عرصه بسیار علاقه مند، فعال‌و با استعداد هستند.
ما تمایل داریم‌که این‌مشارکت حداکثری شود و خود بنده هم کاندید انتخاباتی شورای شهر قم و در حال حاضر هم عضو علی البدل شورای شهر هستم.
از طرف دیگر در بحث انتخابات ریاست جمهوری برای ما بسیار مهم‌است و اینکه این دوره انشاالله یک رئیس جمهور انقلابی و کارآمد راس امور کشور را در دست بگیرد.

ما باید تشکل های عظیمی  از بانوانی که از ابتدا با آنها شروع به فعالیت کردیم به وجود بیاوریم و از این به بعد در قالب حزب جامعه زینب(س) این امور انجام خواهد شد.
در‌ برنامه هایی که داریم انشاالله طی روزهای آتی کمپینی را جهت حمایت از کاندیداهای انقلابی راه اندازی خواهیم‌نمود و قطع به یقین هم به صورت حصوری و هم مجازی فعالیت کنند و  هم چنین ستادهایی برای ریاست جمهوری تشکیل خواهیم داد.

پرسش دوم:
شورای شهر قبلی چه تعداد خانم به شورای شهر راه یافتند؟

پاسخ: متاسفانه هیچ خانمی در شورای شهر قبلی حضور نداشتند، لیستهایی که بسته می شود ۱۳ نفر اعضای شورای شهر هستند، فقط و متاسفانه یک خانم را در لیست قرار داده بودند که رقابت به این شکل سنگین شد و علی رقم اینکه تعدادی از خانم ها علی البدل شورای شهر شدند نتوانستند وارد شورا شوند. و اعضای شورای شهر هم هیچ تمایلی به حضور بانوان در شورا حتی به عنوان مشاور یا عضو کمیسیونها  هم نداشتند و خیلی راحت بانوان را کنار گذاشته و نادیده گرفتند.

و فقط‌ به این بسنده کردند که یک خانم کارمند شهرداری به عنوان پاسخگو در ساختمان شورای شهر حضور داشته باشد.

و این یک‌ضعف مدیریتی است که در این ۴- ۵ سال بین بانوان فرهیخته و توانمند بسیار‌مشهود بوده است.
و این امر موجب شد تا در این دوره برای حضور فعالتر‌و بیشتر بانوان تلاش  کنیم.
نکات قابل توجهی که در آرا وجود دارد این است که اقبال عمومی مردم به بانوان بیشتر شده است.
در‌انتخابات قبل مجلس بنده کاندیدا بودم‌ و نفر پنجم شدم و اکثر خانم های شرکت کننده در شورای قبل هم رتبه ۳۰ یا ۴۰ داشتند که از رتبه بسیاری از آقایان باسابقه هم‌بهتر بود.
اقبال و توجه مردم‌به سمت کاندیداهای خانم بسیار زیاد شده است و ای کاش تشکلهای سیاسی قم هم به سمت حضور فعال تر و بهتر خانم ها توجه کنند. و سهمیه ای بیشتر‌از یک‌خانم در لیست‌های انتخاباتی در نظر بگیرند.

 ادامه صحبت های دبیرکل:
جای تاسف بسیاری دارد که شهری‌که فضیلت  خود را از وجود بانویی تاریخ ساز دارد، متاسفانه یک نماینده خانم در شورای شهر نداشته باشد.
ما انتظار داریم نیمی از اعضای شورای شهر را بانوان تشکیل دهند، چرا که نیمی از جمعیت هستند و الحمدالله تعداد بانوان توانمند، فرهیخته و نخبه بسیار زیاد است و حیف است که نظام و جامعه از وجود این بانوان بهره مند نشوند.
پرسش سوم:
لسیتها در این دوره از انتخابات شورای ائتلاف و یا شورای وحدت می بندند، حصور فعال دارند یا گروه های دیگری هستند؟

پاسخ در قم لیست شورای هماهنگی اصولگرایان قم متشکل از احزاب و گروه های اصولگراست و معمولا پیروز انتخابات هستند.

در پایان خانم حاجی عباسی دبیر کل بیان کردند که انشاالله حضرتعالی به طور جد مطالبه کنید و بخواهید که در لیست شورای شهر این دوره حتما  تعدادی از خانم ها قرار داده شوند و انشاالله ما شاهد این باشیم که شما و یارانتان از خانم ها در شورای شهر قم حضور مفیدی داشته باشید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *