BREAKING NEWS
Search
همایش خانه احزاب

در همایش فصلی خانه احزاب مطرح شد: احزاب برای نهادینه‌سازی دموکراسی تلاش کنند/ بی‌توجهی به احزاب بی‌توجهی به مردم است

arezoo bayat (3)همایش فصلی خانه احزاب، یادواره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اقتصاد مقاومتی روز پنج شنبه هفتم بهمن ماه در محل سالن همایش وزارت کشور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این همایش وزیر کشور صبر، تدبیر، اعتدال، قدرت تبیین و ولایت پذیری از قبل تا بعد انقلاب را از جمله مهم ترین صفات آیت الله هاشمی رفسنجانی عنوان کرد.
عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه گفت: قانون جامع انتخابات را تدوین کرده ایم و منتظر ابلاغیه سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبری بودیم و اکنون که این ابلاغیه اعلام شده است، بسیاری از موارد این قانون را بررسی کرده‌ایم.
رحمانی فضلی با ابراز امیدواری نسبت به این موضوع که ظرف یکی دو هفته آینده بررسی مابقی موارد به اتمام برسد، اظهار داشت: پس از اتمام بررسی این قانون امیدواریم مجالی وجود داشته باشد تا در دولت، لایحه جامع انتخابات تهیه و تدوین شود و سپس آن را به مجلس ارائه کنیم.
وزیر کشور در عین حال گفت: البته با توجه به نزدیکی انتخابات و همزمانی بررسی برنامه و بودجه در مجلس تا پایان سال، تصور نمی کنم که این قانون امسال به مجلس برود.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه قانون احزاب طرحی بود که توسط مجلس گذشته بررسی شد، عنوان کرد: وزارت کشور هم در اصلاح آن طرح کمک کرد. البته خلاءهایی وجود دارد که باید آن را برطرف کنیم.
وی با تاکید بر اینکه باید بدنه اجتماعی احزاب تقویت شود، گفت: درخواست من از احزاب این است که در نهادینه‌سازی دموکراسی تلاش کنند و در وزارت کشور هم تلاش هایی در این رابطه انجام شده است. همچنین احزاب باید در موضوعات مختلف حضور فعال داشته باشند و اعتمادسازی لازم را با مردم در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری انجام دهند.
رحمانی فضلی در خصوص نحوه مشارکت احزاب در بحث اقتصاد مقاومتی نیز اظهار داشت: هر چند که در موضوع اقتصاد مقاومتی از احزاب انتظار مشارکت در اجرا وجود ندارد اما با توجه به اینکه احزاب دارای نیروهای کارشناس هستند می‌توانند بر موضوعاتی مانند بررسی نظام‌ها به نیروهای اجرایی در اجرای اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
وزیر کشور تقویت مشارکت مردم در نظام اقتصادی را از جمله دیگر فعالیت‌های احزاب برشمرد و گفت: شفاف‌سازی و مبارزه با فساد هم موضوع دیگری است که باید مورد توجه احزاب قرار بگیرد.
بی‌توجهی به احزاب فسادآور است
بر اساس این گزارش، رئیس خانه احزاب هم در این همایش با اشاره به اینکه امام به حزب معتقد بود و حزب در کشورمان سابقه دیرینه دارد، عنوان کرد: بها دادن به احزاب، بها و ارزش دادن به مردم است، زیرا احزاب برخاسته از مردم هستند.
قدرتعلی حشمتیان با اشاره به اینکه بی‌توجهی به احزاب در قدرت و اقتصاد فسادآور است، گفت: توجه به احزاب مختلف موجب اعتماد مردم به ساختار حکومت می‌شود و از همین رو ما در خانه احزاب به دنبال تقویت جایگاه احزاب هستیم.
وی در ادامه افزود: بی‌توجهی به احزاب بی‌توجهی به مردم است و در واقع زمانی که دولتمردان به احزاب توجه نمی‌کنند به خواست مردم بی‌توجهند.
احزاب زینت المجالس انتخابات نباشند arezoo bayat (2)
در بخش دیگری از همایش فصلی خانه احزاب، نماینده مردم تهران در مجلس در سخنانی گفت: از وزیر کشور درخواست داریم اگر قرار است لایحه جامع انتخابات پیش از انتخابات آتی ریاست جمهوری در دولت تصویب شود، جایگاه احزاب در این لایحه برجسته شود و احزاب فقط زینت المجالس و گرم کننده تنور انتخابات نباشند.
مصطفی کواکبیان اظهار داشت: در مجلس محدودیت هایی وجود دارد و دست نمایندگان مجلس بسته است که بخواهیم طرح بدهیم زیرا بار مالی دارد و از این رو درخواست مان این است که دولت لایحه ای در این باره ارائه بدهد.
وی با تاکید بر اینکه اگر قرار است لایحه ای از جانب دولت در این زمینه ارائه شود، باید به احزاب نگاه جدی داشته باشد، عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه چه در احکام دولت و چه در احکام کمیسیون تلفیق، حتی یک سطر هم در مورد توسعه سیاسی حکم نداشتیم، البته در مجلس بندی در رابطه با جایگاه احزاب و اختصاص یارانه اضافه شده است که امیدواریم شورای نگهبان نیز آن را تصویب کند.
احزاب در اقتصاد مردمی نقش بسزایی دارند
بر اساس این گزارش، در بخش دیگری از این همایش بازرس خانه احزاب ایران با اشاره به اینکه احزاب به عنوان محور اصلی توسعه در کشور می‌توانند نقش محوری و مهمی داشته باشند، گفت: توسعه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی سه مأموریت احزاب است و احزاب در اقتصاد مردمی هم نقش بسزایی دارند.
حسین کنعانی‌مقدم با بیان اینکه اگر جامعه را در مسیر توسعه سیاسی هدایت نکنیم، اهداف مدنظر محقق نمی‌شود، اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی مردم نقش مهمی دارند و مشارکت مردم در این چارچوب اثرگذار خواهد بود.
مظلومیت هاشمی با بهشتی قابل مقایسه نیست
گفتنی است حجت‌السلام اشرفی اصفهانی، مشاور نهاد ریاست جمهوری هم در این همایش با اشاره به اینکه کشور بدون حزب معنا و مفهومی ندارد، گفت: اگر حزب نباشد، نتیجه آن می شود که دولت نهم و دهم به وجود می‌آید و مملکت را بهم می‌ریزد.
وی در مورد ابعاد شخصیتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم اظهار داشت: اگر امام در مورد شهید بهشتی می فرمود که ایشان یک ملت بود، باید بگوییم که هاشمی ملت‌ها بود. آیت‌الله بهشتی مدت کوتاهی مظلوم‌زیست و شهید شد اما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سالها مظلومیت خود را دید و دمی نزد و مظلومیت ایشان قابل مقایسه با مظلومیت شهید بهشتی نبود.
اشرفی اصفهانی با اشاره به اینکه نیم قرن گذشت تا شخصیتی مانند هاشمی رفسنجانی تحویل انقلاب داده شود، عنوان کرد: وی عمر خود را با افتخار در شورای انقلاب، ریاست مجلس، ریاست جمهوری و ریاست تشخیص مصحت نظام سپری کرد و وی هر مسئولیتی را که در اختیار گرفت با موفقیت شروع و به پایان رساند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *