سال نو|جامعه زینب

بهار؛ تمثیلی از حیات دوباره

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبراللیل و النهارنوروز

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

سال نومی شود. زمین نفسی دوباره می کشد. برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زنند. حال باید ببینیم نقش ما و سهم ما در این رویش سبز چیست.

عید به معنای بازگشت است و در قرآن کریم، مشتقات کلمه عید همه دلالت بر یک نوع بازگشت دارد. هر لحظه در جهان و در طبیعت، عید است و به طور مرتب حیات به مرگ و مرگ به حیات تبدیل می شود و از این جهت چندین بار این جمله که ما عید می کنیم، در قرآن آمده است. اینکه پس از زمستان دوباره بهار برمی گردد، به این معناست که یک نوع مرگ زمستانی و سردی و بی حرکتی تبدیل به هیجان و زیبایی و رنگ و بو می شود. در حقیقت بهار تمثیلی از رستاخیز و حیات مجدد است.

جهان و حیات ما مانند طبیعت است و دائم تجدید و تکرار می شود و اینکه برخی افراد به این فکر می کنند که انسان ها چطور در روز رستاخیز دوباره زنده می شوند، باید به شعرها و سخنان عرفایی مراجعه کنند که با نگاه به مدل طبیعت و بهاران، این مساله را به خوبی فهمیده و بیان کرده اند. بنابراین عید نوروز از این جهت یک تابلوی عبرت آموز در مقابل ما است. به قول دکتر شریعتی عید نوروز، عید طبیعت و عید واقعی است و عید قراردادی و تحمیلی نیست و ما در عید نوروز به دامان اصل خود و طبیعت بازمی گردیم. پیام هایی هم که قرآن از این تجدید حیات طبیعت مطرح کرده، بسیار عبرت آموز است.

اما در دعای تحویل سال هم که چهار بند است، ما در سه بند اول خدا را با صفات مبارکش مورد خطاب قرار می دهیم و در پایان از خداوند می خواهیم که حال ما را دگرگون کند، به بهترین حالی که وجود دارد. خداوند، آفریدگار و خالق جهان است و در واقع حیات در دست خداست. ولی اینکه در دعای تحویل سال، خداوند را در حرکت هم ببینیم، یک مرحله عمیق تر از خداشناسی است. در واقع در دعای سال تحویل سه نقش را به خداوند نسبت می دهیم؛ انقلاب، تدبیر جهان و تحولات دائمی که در جهان هستی اتفاق می افتد و در فراز آخر دعا از میخواهیم که حال ما را به حال أحسن تبدیل نماید.

جامعه زینب (س) حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت است را تبریک و تهنیت عرض کرده و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای تمام ایرانیان مسئلت دارد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *