پیام تبریک جامعه زینب به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س)

جایگاه والای دختر در فرهنگ اهل بیت

پیامبر اعظم (ص) می فرمایند: هر کس دختری داشته باشد و خوب تربیتش کند و او را به خوبی دانش بیاموزد و ازنعمت هایی که خداوند به او عطا فرموده، به وفور بهره مندش سازد، آن دختر سپر و پوشش پدر در برابر آتش دوزخ خواهد بود.

در فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) که ریشه در وحی و کلام الهی دارد، زنان و دختران از جایگاه خاصی برخوردار هستند و تعابیر زیبایی که برای دختران به کار گرفته شده است، حاکی از این موضوع میباشد ؛ واژه هایی مانند ریحانه، قواریر و حسنه که هر یک نشان از ویژگی و امتیاز خاص طبیعی و روحی  دختران دارد.

در عصر کنونی که جامعه غربی در اوج بهره کشی از زنان و دختران تلاش می کند با قانونمند کردن ضد ارزش های خود برای دیگر جوامع و فرهنگ ها فشارهای روانی را به خصوص بر مسلمانان وارد سازد، توجه به جایگاه دختران در سخن و سیره معصومین (ع) داروی شفابخش روزگار ماست.

یکی از موضوعات مهم فرهنگی و اجتماعی امروز جایگاه و نقش دختر در عرصه خانواده و اجتماع است. در اندیشه اسلامی دختر از جایگاه والایی برخوردار است تا جایی که پیامبر عظیم الشان اسلام در مهمترین مسائل اجتماعی آنان را وارد می سازد. در زمانی که اعراب دختران را زنده به گور می کردند، پیامبر اعظم (ص) در واقعه تاریخی مباهله دختر خویش را همراه خود می برد.

خداوند متعال در آیه ۴۹ سوره شوری  تعبیر بسیار جالبی دارد و از دختر به عنوان هدیه الهی نام می برد و می فرماید انسان ها باید از این هدیه خداوند خوشحال شوند. جالب اینجاست که فقط برای دختر چنین تعبیری به کار رفته و این بهترین تعبیر برای دختران است. همچنین توجه به جایگاه والای دختران در ادبیات معصومین (ع) ادبیاتی متداول است و پیامبر اسلام (ص) در تعبیری از دختران به عنوان باقیات صالحات نام می برند.

نقش تعیین کننده زن در حیات و رشد جامعه بشری همیشه مورد توجه مثبت و منفی اندیشمندان، سیاستمداران، مدیران و رهبران جوامع بوده است. تاریخ گویای این واقعیت است که زن در کنار مرد در تمدن بشری به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش آفرین بوده است ولی از دیرباز و با انگیزه های مختلف از حقوق الهی و انسانی خود محروم شده اند . به قول حضرت آیت الله نوری همدانی، ظلم به زنان به وسعت هستی و به درازای تاریخ است. هر چند که تاریخ این حقیقت را در سینه خود ثبت کرده است که پیامبران و اولیای الهی در احقاق حقوق و هم در ایفای نقش سالم و سازنده زنان برترین جریان سازی و هدایت را داشته اند.

امام صادق (ع) می فرمایند: اکثر الخیر فی النسا. بیشترین خیر در زنان است.

جامعه زینب (س) ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) و روز دختر را به تمام مسلمانان و به ویژه دختران و زنان تبریک و تهنیت عرض می کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *