BREAKING NEWS
Search

امام رضا (ع)؛ عالم آل محمد

 یازدهم ذی القعده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه و در خانه امام موسی کاظم (ع) پسری به دنیا آمد که بعد از پدرش عهده‌دار مقام امامت شد. نامش علی بود و بعدها ملقب به رضا شد.

امام هشتم شیعیان در زهد و پارسایی بی همتا و جمال و جلال دنیوی برای او بی ارزش بود. علی ابن موسی الرضا عبودیت خداوند را زیور و مایه کمال و سعادت دنیوی و اخروی می‌دانست. او در زندگی فردی و اجتماعی، همچون دیگر ائمه آئینه تمام نمای صفات عالی پیامبر گرامی اسلام (ص) بود.

امام رضا (ع) جایگاه علمى ویژه اى هم داشت. او از دانشى سرشار بهره مند بود و این برجستگى علمى او در رویارویى با دانشمندان ادیان و مذاهب دیگر، کاملا آشکار مى شد.

یکى از مهم ترین و معروف ترین القاب امام رضا (ع)، عالم آل محمد است. این موضوع که از میان تمام امامان شیعه، امام هشتم به این لقب شهرت یافته، خود دلیل برجستگى آن امام از جهت دانش هاى رایج در زمان خویش و یافتن فرصت براى آشکارسازى آن علوم است.

پر واضح است که سیاست امام رضا (ع) در سفر به ایران تنها به افشای سیاست‌های خائنانه مأمون محدود نمی‌شد، بلکه در این هجرت اهداف عالی دیگری مانند تلاش برای برقراری پیوند با ایرانیان متمایل به تشیع و تبدیل خراسان بزرگ به کانون تشیع و تلاش برای تحکیم مبانی عقیدتی و کلامی شیعه با استفاده از فرصت ولیعهدی مورد توجه بود.

جامعه زینب (س) ولادت باسعادت ضامن آهو، علی ابن موسی الرضا (ع) را به شیعیان و دوستداران ایشان تبریک و تهنیت عرض می کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *