اعظم حاجی عباسی|جامعه زینب س

ویژه عید غدیر خم/ ١٣٩۵-١۴٣٧

image

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الأئمه المعصومین علیهم السلام

روز غدیر، روز نور، روز سرور، روز عیدالله الأکبر، روز سرشاری و اکمال، روز باروری و اتمام، روز رهبری و ولایت است.
ضمن عرض تبریک به محضر رهبر عزیزمان (دامت برکاته) و موعود غدیر، مولای بی قرینه مان حضرت حجت بن الحسن العسکری (علیه السلام) و تمام محبین و شیعیان حضرت امیرمومنان علی (علیه السلام)، مقاله ای من باب روشنگری در زمینه ولایت و ولایت مداری، تقدیم حضور شما بزرگواران می نمایم:

ولایت و وصایت امیرالمومنین (علیه السلام) از نخستین روزهای دعوت، («و أنذر عشیرتک الاقربین»)، تا واپسین لحظه های حیات پیامبر صلوات الله علیه («یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل مابلغت رسالته»)، بارها و بارها اعلام گشته بود و رسول خدا (صلوات الله علیه) حضرت علی (علیه السلام) را به عنوان برادر، وصی، ولی و جانشین بعداز خود معرفی فرمودند ؛ لذا موضوع ولایت و وصایت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) چیزی نبود که از کسی پوشیده مانده باشد.
و همواره پیامبر (صلوات الله علیه) سفارش میفرمودند کسی بر علی بن ابی طالب (علیه السلام) پیش نیفتد که گمراه می شود! و از ایشان کنار نکشد که از دست می رود. چرا که کسی از صحابه و انصار و خویشاوندان نبود که در ایمان، از امیرالمومنین علی (علیه السلام) پیش باشد.

و شاخص ترین این معرفی، روز ١٨ ذی الحجه در منطقه جحفه در کنار برکه غدیرخم و پس از انجام حجه الوداع می باشد، و میبینیم پیامبر (صلوات الله علیه) در حالی اتمام حجت مینمایند و بیعت امیرمومنان (علیه السلام) را بر گردن مسلمانان می نهند که در بزرگترین اجتماع (حج) گردهم آمده اند.

با اندکی مطالعه در تواریخ مستند در می یابیم که رسول آگاه و بیدار، در تمامی دوران علی (علیه السلام) را یاری می دهد و توده ی مردم بی پناه را با علامت ها به خویش و به علی (علیه السلام) و به حق میخواند که: «أنا و علی ابواه هذه الأمه» و «الحق مع علی و علی مع الحق».

علاوه بر این علامات، انسانهای گویای صدق و پیروان راستین در ادوار متوالی، متذکر این مهم بودند:
١-حضرت فاطمه صدیقه طاهره (سلام الله علیها)، در دوره ی ابوبکر
٢- ابوذر غفاری، در زمان عثمان
٣- عماریاسر، در برابر معاویه
و …
اما، از آن هنگام که مردم حق را کتمان کردند و به وصیت رسول (صلوات الله علیه) که فرموده بودند، «به کتاب خدا و اهل بیت که هرگز از هم جدا نخواهند شد تمسک کنید و اگر چنین نمایید تا قیام قیامت گمراه نخواهید شد (حدیث ثقلین)» عمل نکردند و بیعتشان در روز غدیر را از یاد بردند، اسلام از مسیر هدایت و ولایت بیرون آمد و وارد مسیر انحرافی دنیا و زر و زور شد.
آنچه امروز از ظلم و تعدی و تجاوز و کشتار و پایمال شدن حق مشاهده میکنیم، همه شالوده همان غفلت ها و عهدشکنی ها است که منجر به تغییر خط ولایت به خلافت شد!
و از گناهان کبیره، تغییر خط ولایت و رهبری است و تبدیل کردن امامت به خلافت و خلافت به سلطنت.
در حالی که ولایت منحصراً به انتصاب پروردگار عالم متعال، اختصاص یافته به علی بن ابی طالب (علیه السلام) بود.
و این ولایت نه علی (علیه السلام) را دوست داشتن است، بلکه فقط علی (علیه السلام) را دوست داشتن است!

ولایت علی (علیه السلام) یعنی، علی را سرپرست گرفتن و بریدن از هواها و حرف ها و جلوه ها. یعنی اولیٰ دانستن او بر نفس خود که همان جلوه عالی «النبی اولی بالمومنین من انفسهم» ست و به بدرستی، این ولایت ادامه ولایت حق و در مسیر حق دنباله توحید را می پیماید. در سه بعد:
١-توحید در درون (که هواها و حرف ها و جلوه ها را می شکند)
٢-توحید در جامعه (که طاغوت را کنار میزند)
٣-توحید در هستی (که با خدایان و بت ها مقابله میکند)

ولایت یعنی تنها علی (علیه السلام) را حاکم گرفتن و فقط او را دوست داشتن، همچون مالک که نشستن و ایستادن و آمدن و رفتن و دوست داشتن و دشمن داشتن او، همه از سوی ولی کنترل می شد. نه از سوی هواها و حرف ها و جلوه ها.

این علی (علیه السلام) است که عهده دار ولایت مالک ست، نه نفسانیات مالک.
او انسانی ست که در حد وظیفه زندگی می کند و زندگی و مرگ را با معیار ولایت میخواند.
او میداند علی (علیه السلام) با نگاه ولایی اش او را دوست دارد. که همانا امیرالمومنین (علیه السلام) به امت میفرمایند: هدف من و شما یکی نیست، من شما را نه برای خودم و نه برای خودتان، که برای حق میخواهم.

تنها علی امیرالمومنین (علیه السلام) است که عشق و علم، تدبیر و شمشیر، حریت و عبودیت، نوای دل و آتش سخن، زمزمه شب و فریاد روز، قدرت و عزت و تواضع و ذلت، همه را یکجا دارد.
و جمع این اوصاف که در یک نفر خلاصه است، او را به گونه ای دوستداشتنی میسازد که عام و خاص را شیفته و شیدای او می سازد.

و در خاتمه آنکه، حب و ولایت اوست تنها مسیر و تنها مستمسک نجات و نجاح و فلاح.
و درود بر آنانی که الله را سرپرست و رسول را چراغ راه و علی (علیه السلام) را جلودار و رهبر و ولیّ خود داشته و چنین راهی را با سر رفته اند و پرچم ولایت را افراشته داشته اند تا با ظهور حجت حق، در هیئت اطاعت تامه تقدیم ولیشان مهدی موعود علیه السلام نمایند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
اعظم حاجی عباسی– دبیرکل جامعه زینب سلام الله علیها
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *