وفات حضرت معصومه س

ویژه وفات حضرت معصومه (س): کریمه اهل بیت(ع)؛ سرچشمه علم و تقوا

hazrate_masoome_m2

نام شریف خواهر گرامی امام رضا (ع) فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، معصومه است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر(ع) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون(س) است. آن بانو مادر امام هشتم نیز هست و لذا حضرت معصومه(س) با حضرت رضا(ع) از یک مادر هستند.
ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه منوره واقع شده است. پس از شهادت پدر گرامی شان، حضرت معصومه(س) تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قرار گرفت. در سال ۲۰۰ هجری قمری در پی اصرار و تهدید مأمون عباسی، سفر تبعیدگونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد.
یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی به طرف خراسان حرکت کرد، هر چند که هیچ گاه نائل به دیدار برادر نشد و در نهایت در روز دوازدهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری به دلیل بیماری، در شهر قم رحلت کرد و در همانجا به خاک سپرده شد.
کریمه اهل بیت(ع) در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. بدون تردید بعد از حضرت رضا (ع) در میان فرزندان امام کاظم (ع)، حضرت معصومه (س) از نظر علمی و اخلاقی، والامقام ترین آنان است. این حقیقت از اسامی، لقب ها، تعریف ها و توصیفاتی که ائمه اطهار (ع) از ایشان کرده اند، آشکار است.
شاید خالی از لطف نباشد که به بهانه شهادت آن حضرت نگاهی به دغدغه ها و مشکلات دختران و زنان در جامعه امروز داشته باشیم. سال‌هاست که دختران و زنان ایرانی حضور فعال و چشمگیری در عرصه اجتماع دارند. هر چند که تعداد دختران و زنانی که با تلاش و همت فراوان پا‌به‌پای مردان در جامعه حضور دارند و در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی، اقتصادی و ورزشی همانند مردان حضوری فعال دارند، بسیار قابل توجه است اما هنوز بیشتر آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل در کشور مختص دختران است.
در همین حال امروزه دختران سرزمینمان با مشکلاتی مانند اشتغال و ازدواج مواجه هستند و بالا رفتن سن ازدواج و نیافتن شغل مناسب از جمله دغدغه های اصلی این قشر است. بنابراین به نظر می رسد که باید مسئولان با برنامه ریزی مناسب و چاره اندیشی، نسبت به رفع مشکلات و دغدغه های دختران و زنان اقدام کنند.

جامعه زینب(س)photo_2016-12-29_00-08-03
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *