لیلا وطنخواه عضو شورای مرکزی جامعه زینب(س) و مشاور خانواده: بهترین همراهی در سخت ترین شرایط

لیلا وطنخواه عضو شورای مرکزی جامعه زینب(س) و مشاور خانواده:

بهترین همراهی در سخت ترین شرایط

پرسش: به تازگی عزیزی را بر اثر ابتلا به گرونا از دست داده ایم. با توجه به اینکه امکان تسلیت حضوری نیست، میخواهم بدانم برای دلداری و نسلی چه کارهایی انجام دهیم؟

پاسخ: پرسشگر عزیز، خانواده هایی که عزیزان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده تله، شرایط سخت تر و تلخ تری نسبت به سایر افراد سوگوار تجربه می کنند؟ چراکه قرار گرفتن در جمع و شنیدن تسلیت، از داغ می کاهد؛ امری که درباره این داغ دیده ها انجام پذیر نیست.
این خانواده ها علاوه بر اینکه با جای خالی عزیزانشان دست و پنجه نرم می کنند، باید بدون مراسم سوگواری که می تواند التیامی بر زخم آنها باشد به تنهایی این بار سخت را به دوش بکشنده آنها به ابراز همدردی نیاز دارند، اما زمانی که حمایت دیگران از این خانواده ها نباشد، سلامت روانی آنها دچار اختلال می شود؛ بنابراین همدلی با آنها با روش های ارتباطی جایگزین مثل تلفن و شبکه مجازی بسیار حائز اهمیت است. خوب است که از این راه ضمن ابراز همدردی با تعریف و تمجید از متوفی یاد کنیم. از طریق مکالمه درباره نحوه فوت، شرایط ایجادشده در بیماری، نحوه خاکسپاری و هر موضوع دیگری که بادآور متوفی باشد، سؤال کنید. تکرار این موضوعات ازبار هیجانی فرد داغدار می کاهد همچنین با تشکیل گروه اقوام و دوستان در پیام رسان ها، ختم قرآن، دعا و خبرات را برای فرد در گذشته داشته باشیم، تا خانواده متوفی حمایت روانی لازم را دریافت کند راه دیگر همدردی این است که کمک کنیم تا بازماندگان به سوگواری کامل نزدیک شوند؛ یعنی با مکالمه تلفنی با از طریق فضای مجازی، فرد بازمانده را وادار کنیم خاطرات متونی خاطرات خودش را مرور کند و هیجانات منفی خود را با گریه و عزاداری بروز دهد و جلوی احساساتش را نگیرد.
در نهایت، به فرد داغدار اطمینان دهید اندوهش را درک می کنید، اما صبوری کردن در مصبتها توصیه خداوند است
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *