پیام تبریک اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س) بمناسبت میلاد با سعادت امام جواد ( ع )

پیام تبریک اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س) بمناسبت میلاد با سعادت امام جواد ( ع )

متن خود را با حدیث گهرباری از امام جواد (ع) متبرک میکنم :

“کَفی بِالمَرءِ خیَانَهً اَن یَکُونَ أمیناً لِلخَوَنَهِ”
( برای خیانت کاری تو همین بس که امانتدار خائنین باشی )

خیانت در لغت به معنای مخالفت پنهانی با حق و پیمان است و همچنین “خیانت امتناع از ادای حقی است که فرد یا حاکمیت به آن مکلف است”
خیانت در برابر یکی از مهمترین فضائل اخلاقی و ارزش های انسانی بنام “امانت” است و از بزرگترین گناهان و نکوهیده ترین رذائل اخلاقی بوده و به هیچ وجه قابل دفاع و توجیه نیست .
اگر حدیث ذکر شده را مورد توجه قرار دهیم ، فقط خیانتکاران را ذکر نکرده و افرادی که امانتدار خیانتکاران هستند ، هم خائن محسوب میشوند و این نکته بسیار ظریف و قابل تامل است .
در این خصوص خداوند متعال به پیامبر اسلام میفرماید :
” از کسانی مباش که از خیانتکاران حمایت و دفاع نمایی ”
عرف جامعه ، معمولا خیانت را در امور مالی و ناموسی متصور است ، در حالیکه در تعالیم دینی ، خیانت گستره وسیعی دارد و تمام شئون فردی و اجتماعی را در بر میگیرد و اقسام مختلفی برای آن تعریف شده که بطور اختصار میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
۱- خیانت به خدا و پیامبر
۲- خیانت به مردم که موکدا خیانت به مردم از بزرگ ترین خیانت ها شمرده میشود .
در آموزه های دینی اسلام ، حقوق مردم امانتی از سوی خداوند در دست زمامداران جامعه بوده و آنها موظف اند با تمام وجود از این امانت صیانت و حفاظت نمایند ، چرا که حاکمیت از آن خداوند بوده و جان و مال و ناموس مردم از امانت هایی است که بدون واسطه به حاکم اسلامی سپرده شده است و اگر در حفظ و حراست از این امانت کوتاهی نمایند ، خیانت محسوب شده و خیانت به مردم از بزرگ ترین خیانت هاست .
یکی از مصادیق خیانت دولتمردان و نمایندگان مردم ” خیانت در بیت المال ” و خیانت به اعتماد مردم است .
از دیگر مصادیق ” خیانت ” اشتغال و تصرف جایگاه و پستی است که فرد شایستگی آنرا ندارد و در حفظ و حراست از جان و مال و ناموس مردم توانایی نداشته و حقوق مردم ضایع می گردد .
اگر چنانچه باب خیانت و فریب و دروغ و پنهانکاری و عدم وفای به عهد در امر حکومت و اداره امور باز شود ، هر پستی و زشتی مجاز میگردد .
امام علی (ع) در این باره میفرمایند :
بخدا قسم معاویه از من سیاستمدارتر نیست ، اما  شیوه او خیانت و فریب و پیمان شکنی است ، که اگر این شیوه مذموم و ناپسند و ناشایست نبود ، من سیاستمدارترین مردم بودم .
بنابراین زشت ترین و بدترین نوع خیانت ، خیانت مسئولان و کارگزاران حکومت است و کسانیکه با تایید و دفاع و پنهان کردن و امانتداری در خیانت آنها ، شریک جرم هستند .

چرا که هر گاه آنان جرات بر خیانت پیدا کنند ، مردم به مراتب نسبت به خیانت جری تر میشوند .

حال از خود بپرسیم آیا امانتدار نعمت عظیم انقلاب و اسلام و مردم  بوده و هستیم؟؟؟
آیا در امانتداری  اعتماد مردم موفق بوده و هستیم ؟؟؟
آیا در آنچه مردم به مسئولان به امانت سپرده اند ، امانتدار بوده و هستیم  ؟؟؟

 

ضمن تبریک میلاد پر برکت امام محمد تقی ( امام جود و بخشش )  علیه السلام به همه شیعیان و دوستداران آن امام همام ، از خداوند رحمان و رحیم ( سلامتی ، آرامش ، امنیت ، دوستی و مهر ) را برای مردم سرزمین مان و همه مسلمانان جهان مسئلت داریم و به برکت مولود این روز عیدی خود را از خداوند یاری در امانتداری و قدردانی از نعمت اسلام و انقلاب میخواهیم .

 

اللهم عجل لولیک الفرج
اعظم حاجی عباسی
دبیر کل جامعه زینب (س)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *