دبیر کل جامعه زینب (س) در نشست سهم زنان از هیت وزیران:

برنامه‌ریزی و تسهیلاتی جهت حضور زنان در جامعه وجود ندارد

نشست سهم زنان از هیت وزیران عصر روز شنبه هفتم مرداد ماه توسط انجمن اندیشه و قلم در تالار مسجد الرحمن برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این نشست دبیر کل جامعه زینب (س) ضمن مطرح کردن این سوال که چرا زنان مسئولیت های کلیدی ندارند، گفت: اگر کسی با استناد به بینش اسلامی بخواهد زن را از کار علمی و تلاش اقتصادی، سیاسی و اجتماعی محروم کند، برخلاف حکم خدا عمل کرده است.
اعظم حاجی عباسی با اشاره به اینکه اگر زن از سواد و آگاهی برخوردار باشد کسی نمی تواند به آسانی به او زور بگوید و حق او را پایمال کند، اظهار داشت: اسلام برابری و احترام را برای همه اعم از زن و مرد، آقا و خدمتگزار تضمین کرده است.
او با بیان اینکه بر اساس اسناد و جزئیات زندگی پیامبر زنان دوشادوش مردان، جامعه اسلامی را بنا نهادند و در همه امور مشارکت داشتند، تاکید کرد که پیام برابری پیامبر اسلام حتی امروز نیز برای بسیاری از جوامع ناشناخته است.
حاجی عباسی در ادامه به تضاد میان آمال زنان و مقاومت مردان در دستیابی به قدرت وجود اشاره کرد و گفت: متاسفانه واقعیت سیاسی نشان داده که تنها حق رای به زنان داده شده است. البته زنان حق رأی گرفتن هم دارند اما بسیار محدود است.
به گفته دبیر کل جامعه زینب (س) لازمه رسیدن به یک جامعه توسعه یافته حرکت سریع در مسیر توسعه است و اگر بخواهیم فاصله خود را با جوامع توسعه ‌یافته پر کنیم، باید سریع حرکت کنیم.
حاجی عباسی اظهار داشت: از آنجایی که زنان نیمی از جامعه هستند بدون حضور آنها نمی‌توان به مقصد رسید؛ همانطور که انسان با یک پا نمی تواند حرکت کند، چه برسد به اینکه حرکت سریع داشته باشد.
او در ادامه با طرح این سوال که وقتی نیمی از جامعه را زنان تشکیل می دهند چگونه می توان در روند توسعه آنها را کنار گذاشت و برای حضور آنها برنامه ریزی نکرد، گفت: نسبت به حضور زنان دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول دیدگاهی است که نیاز جامعه را به حضور مثبت و سازنده زنان احساس می‌کند و برای آن برنامه‌ریزی دارد. این نگاه، نگاه متعالی اسلامی است. در دیدگاه دوم نیاز زن را جهت حضور و فعالیت عامل مهمی ارزیابی می‌کند. براساس این دیدگاه هر زنی که احساس نیاز به فعالیت اجتماعی و سیاسی کند، خود موظف است ابزار و امکانات آن را فراهم کند.
حاجی عباسی با ابراز تاسف نسبت به این موضوع که در جامعه ما و نگاه دولتمردان دیدگاه دوم حاکم است، گفت: در حال حاضر هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و تسهیلاتی جهت حضور موثر زنان در جامعه وجود ندارد. این در حالی است که ثروت و قدرت در اختیار مردان قرار دارد و زنان از آن بی‌بهره یا کم بهره هستند و می‌توان گفت این مساله یکی از مصادیق خشونت علیه زنان است.
دبیر کل جامعه زینب (س) در عین حال تاکید کرد که زنان باید برای دستیابی به مدیریت های کلان خود را اثبات کنند و اگر ضعف سابقه اجرایی را در عدم انتصاب آنها در سمت هایی مانند وزارت بدانیم، این ضعف به مدیران کشور برمی گردد.
به گفته حاجی عباسی این ضعف به مدیران از این جهت برمی‌گردد که طی ۴۰ سال نتوانستند زنانی پرورش دهند که بتوانند در جایگاه وزارت یا ریاست‌جمهوری قرار بگیرند.
او با اشاره به اینکه زنان اصلی ترین ستون جامعه و طراحان فرهنگ در خانواده و به تبع آن در جامعه هستند، تصریح کرد: با توجه به نقش زن در توسعه و رشد و ارتقای فرهنگ، لازم می دانیم نهادهای مدنی و فرهنگی و تصمیم گیران و تصمیم سازان عرصه های قدرت به خصوص رئیس جمهور توجه ویژه ای به آن داشته باشند.
حاجی عباسی با بیان اینکه سهیم شدن زنان و در مردان در تصمیم گیری و مدیرت کلان کشور یکی از پیش نیازهای دموکراسی است، به قدرت رسیدن زنان و حضور متعادل و متوازن آنها در عرصه سیاست و مدیریت را نشان از یک جمهوریت سالم دانست.
او در ادامه افزود: لازمه رسیدن به چنین جوامعی تلاش و اهتمام دولت ها، تعهد احزاب و نیز مشارکت خردمندانه بانوان است.
دبیر کل جامعه زینب (س) اظهار داشت: به نظر می رسد دولتمردان هنوز درک نکرده‌اند که نگرش حضرت امام و مقام معظم رهبری نسبت به زنان چیست. متاسفانه بانوان نیز پس از رسیدن به یک رشد اجتماعی و دستیابی به مدیریت کلان همه چیز را فراموش می‌کنند و از یاد می‌برند که در حوزه زنان باید نگاهی فراجناحی داشته باشند.
حاجی عباسی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم شاهد این اشکال بزرگ بودیم که یا از زنان بهره گرفته نشد یا از زنان با گرایش سیاسی خاص بهره‌ گرفته شد، تصریح کرد: امیدواریم در این دوره عملکرد بهتری را شاهد باشیم و آقای روحانی در انتخاب زنان در پست‌های مدیریتی کلان افرادی را انتخاب کنند که دغدغه مسایل زنان را داشته باشند و در حوزه مدیریت خود به توانمندسازی زنان بپردازند.
او با بیان اینکه استراتژی‌هایی که برای تامین برابری و مشارکت سیاسی زنان در هر جامعه در نظر گرفته می‌شود باید علمی، واقع بینانه و متناسب با مسائل و نیازهای زنان باشد، ادامه داد: باید همواره سودمندی روش‌های اتخاذ شده در رابطه با نیازها و ارزش‌های اسلامی، انقلابی و ملی را به حساب آورد.
حاجی عباسی در ادامه عملکرد شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور را در دولت گذشته نسبتا مثبت ارزیابی کرد، اما در عین حال این انتقاد را مطرح کرد که مولاوردی در انتخاب همکاران خود عمدتا از یک جناح عمل کرده است.
او در ادامه افزود: در دولت نیز شاهد بودیم که معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در سایر پست های وزارت خانه نیز از زنان استفاده نکرده است.
دبیر کل جامعه زینب (س) راه حل برون رفت از این مرحله را این دانست که زنان برای رسیدن به این اهداف هزینه پرداخت کنند. همانطور که این اتفاق در زمان پیشنهاد وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم نیز افتاد.
حاجی عباسی در پایان تاکید کرد که زنان باید به توانمندی های خود باور داشته و بکوشند تا در جامعه مشارکت فعال داشته باشند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *