اعظم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب(س):ابتدا باید شناختی از اربعین پیدا کنیم ، تا زیارت با معرفتی داشته باشیم .

بسم رب الشهداء والصدیقین

اربعین یعنی وقتی زنگ کاروان عشق برمی خیزد ؛ برخیزی و با حسین تا حسین سفر کنی
عاشقانه از کربلا بگذری ؛ تا عاشقانه کربلا در تو بگذرد

ابتدا باید شناختی از اربعین پیدا کنیم ، تا زیارت با معرفتی داشته باشیم .  اربعین روزی است که رسالت پیام آزادیخواهی ، عدالت طلبی و ظلم ستیزی قیام کربلا آغاز گردیده و نخستین ثمره های قیام عاشورا و اولین شکوفه های عاشورایی در آن شکفته گردیده است و  بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) و رسیدن بر مزار سیدالشهداء در حقیقت امتداد قیام عاشورا بوده است .
اربعین روزی است که با افشاگری های حضرت زینب (س) ، قیام اباعبدالله الحسین جاودانه شد .در بخشی از زیارت اربعین میخوانیم که حسین ابن علی ع جان و خون خود را در راه دین خداوند داد تا انسان ها را از جهل نجات دهد و آنها را از سرگردانی ناشی از ضلالت و گمراهی برهاند .
لذا میتوان بطور خلاصه نهضت حسینی را در دو بُعد ظاهری و باطنی تعریف نمود :
۱- بُعد ظاهری حرکت و قیام حضرت ، علیه  حکومت فاسد ، منحرف ، ظالم و سرکوبگر یزید بود
۲- بُعد باطنی قیام آن حضرت که مهمتر و بزرگ از اولی است ، قیام علیه ” جهل و زبونی ” انسان است .

در حقیقت اگر چه امام حسین (ع) در مقابل حکومت کوتاه و موقت یزید قیام فرمود ، اما در واقع مبارزه گسترده وی با جهل و پستی و گمراهی و زبونی و ذلت انسان است .
قیام حضرت برای اصلاح دین جدش بود که پس از پنجاه سال دچار استحاله شده و توسط حکام نامشروع از حکومت اسلامی فقط ظاهر آن باقی مانده بود .
حکومت نبوی که بر پایه عدالت و انصاف ، توحید و عبودیت ، علم و معرفت ، محبت و اتصال و رفق و مدارا بنا شده بود ، اینک پس از گذشت پنجاه سال حضرت شاهد حکومتی بود که بر پایه ” ظلم و ستم ، شرک و تفرقه فکری ، جهل و کینه ورزی انسان ها نسبت به هم بود و در یک جمله حکومت آراسته نبوی  هم به لحاظ ظاهر ، هم به لحاظ باطن ، تبدیل به حکومتی فاسد و غیر اسلامی شده و بجای حاکمیت عدالت ، ظلم و ظالم حاکم شده و بجای برادری و برابری ، تبعیض و دو دستگی و شکاف طبقاتی و بجای معرفت ، جهل حاکم گردیده بود .

نکته آخر اینکه ؛ اهمیت اربعین در آن است که در این روز با تدبیر الهی خاندان نبوت ( حضرت زینب س و حضرت سجاد ع ) نهضت حسینی جاودانه شد و در امتداد تاریخ از فروغ و جوشش آن کاسته نشد .

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

 

اعظم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب(س)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *