اعطم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب(س):قران مجید ، اخلاق شخصی پیامبر (ص) را ” خلق عظیم ” خوانده و او را مظهر رحمانیت حق دانسته و مقتضای رحمانیت حق متعال ” نرمخویی ” است .

بسم الله الرحمن الرحیم
و انک لعلی خلق عظیم ” آیه ۴ سوره قلم
قران مجید ، اخلاق شخصی پیامبر (ص) را ” خلق عظیم ” خوانده و او را مظهر رحمانیت حق دانسته و مقتضای رحمانیت حق متعال ” نرمخویی ” است .
دلیل این نرمخویی اصول دیپلماسی نبوی را تشکیل میدهد و این دیپلماسی نه ذاتی ، بلکه به امر الهی پیش روی پیامبر نهاده شده است .

رحمتُ للعالمین بودن و نرمخویی پیامبر اعظم که تجلی رحمت الهی است ، بر حسب بیان قرآن مقتضای اخلاقی ذاتی ایشان است ، اما خداوند متعال چند دستور خطاب به ایشان که مترتب بر این رحمت حق میباشد را صادر فرموده که امری است تشریعی و در واقع آموزش سیاست پیامبرانه است :

۱- فاعف عنهم ” از گناهان آنان در گذر ” و با این فرمان الهی ” عفو و گذشت ” از اصلی ترین اصول محوری پیامبرانه است .

۲- واستغفر لهم ” برای آنان آمرزش بخواه ” و بدان معنی است که نگران تربیت روحی آنان نیز باش و از خداوند توفیق اصلاح اخلاقی آنان را خواستار باش .

۳- و شاورهم فی الامر ” در امور اجتماعی با آنان مشورت کن ” یعنی حتی گنهکاران و خطاکارانی را که مورد عفو قرار گرفته اند ، از حق شهروندی مشارکت در امور اجتماعی نیز برخوردار ساز ، با آنان مشورت کرده و نظراتشان را محترم بشمار .

۴- فاذا عزمت فتوکل علی الله ” سپس وقتی تصمیم گرفتی ، توکل بر خدا داشته باش ” یعنی بر اساس مشورت با مردم در امور زندگی اجتماعی ، اتخاذ تصمیم کن و تمشیت نما .
به دیگر سخن ، آراء مردم هر چه باشد محترم است و عزم رسول الله (ص) بر اساس آن شکل میگیرد . عزم و اتخاذ تصمیم مبتنی بر مشورت با عموم ، غیر از عمل به رای اکثریت معنا ندارد . لذا فرموده است به ان عمل کن و ما بقی را به خدا واگذار نما .

پیامبر اعظم زیباترین الگوی نمادین و سرمشق حیات نوع انسانی و جلوه اسوه حسنه الهی است .
او سر مشقی مناسب برای همه انسان ها در همه اعصار و نسل هاست .
یکی از مهمترین علل عمده مشکلات پیچیده امروز مسلمانان ، دوری از سیره پیامبر و نداشتن درک لازم از آن و در صورت فهم نسبی ، غفلت عملی آن در امور فردی ، خانوادگی ، اجتماعی و سیاسی است .
پیامبر گرامی اسلام با بینش سیاسی مدبرانه و شخصیت ممتاز خویش ؛
( محبت را جایگزین نفرت ، عزت را جایگزین تحقیر و صلح و دوستی را جایگزین جنگ و دشمنی ) نمود .
بعنوان حسن ختام این نوشتار به حدیثی از امام حسین ( ع ) که در پاسخ به سوال حضرت از پدرشان حضرت علی ( ع ) در مورد ویژگی های پیامبر گرامی اسلام نقل شده است میپردازیم :
* رفتار پیامبر با همنشینانش چنین بود که دائما خوش رو و خندان و سهل الخلق و ملایم بود .
هرگز خشن و سنگدل و پرخاشگر و بد زبان و عیب جو و مدیحه گو نبود و هیچکس از وی مایوس و نا امید نمیشد .
سه خصلت را از خود زدوده بود :
۱- مجادله در سخن
۲- پر گویی
۳- دخالت در اموری که به وی مربوط نبود .
از سه خصلت در مورد مردم دوری میکرد :
۱- کسی را مذمت نمیکرد
۲- هیچکس را سرزنش نمی نمود
۳- از لغزش ها و عیوب پنهانی مردم جستجو نمیکرد .

پروردگارا ما را امت واقعی رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) قرار بده و این عید بزرگ ولادت با سعادت حضرت را به کام امت او مبارک و پر حلاوت بفرما .
جامعه زینب (س ) خجسته میلاد پر برکت ختمی مرتبت را به همه مسلمانان جهان و ایرانیان عزیز تبریک و تهنیت میگوید

اعظم حاجی عباسی
دبیر کل جامعه زینب (س)
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *