مراسم تودیع و معارفه دبیر جامعه زینب(س) در  شهر اصفهان

مراسم تودیع و معارفه دبیر جامعه زینب(س) در  شهر اصفهان

به گزارش روابط عمومی جامعه زینب(س) در روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۹/۹/۲ معارفه دبیر شهر اصفهان با حضور دبیر کل جامعه زینب(س)، قائم مقام و معاونت استانها خانمها صادقی و جاودانی و هئیت محترم بازرسین جامعه زینب (س) و بعضی از اعضا محترم جامعه زینب(س) و  خبرنگاران  به صورت آنلاین در فضای مجازی جهت حفظ پروتکل های بهداشتی صورت گرفت.
در این مراسم سرکار خانم ملیحه ضیایی به جای خانم پروین سلیحی معارفه گردیدند و سرکار خانم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب(س) از زحمات سرکار خانم سلیحی در طی این سال ها قدر دانی و تشکر کردند و  علت این جابجایی را سکونت خانم سلیحی در شهر تهران توضیح دادند که پیرو اساسنامه ایشان نمی تواند دبیر شهر اصفهان باشد.
و لازم به ذکر است که  خانم ملیحه ضیایی مراسم معارفه خود را در محل گلستان شهدا و در جوار  مزار پاک و مطهر شهیده زینب کرمانی برگزار نمودند.

گزیده ای از سخنان سرکار خانم حاجی عباسی در این مراسم:

بسم الله الرحمن الرحیم

تشکیلاتی موفق است که *فاصله بین بودن و شدن* را پر نماید و  از آنچه هستیم به آنچه شایسته و بایسته است باشیم تبدیل شود.

عرض سلام و احترام دارم خدمت همه عزیزانی که در این شرایط حضور پیدا کردند و از خواهران انقلابی شهر اصفهان ، خبرنگاران متعهد و همیشه در صحنه که پوشش خبری مراسم حضوری و مجازی معارفه دبیر جامعه زینب س در اصفهان را پوشش دادند و
از حضور مجازی و همراهی اعضاء محترم هیئت موسس و معاون محترم امور استانهای جامعه زینب س تشکر و قدر دانی می نمایم .

در ابتدا لازم‌میدانم یاد و خاطره بنیان‌گذار جامعه زینب(س) بزرگ بانوی دیانت ، سیاست و اخلاق مرحومه مریم بهروزی را گرامی بدارم و عرض کنم برای امانتی که الان به دست ما سپرده شده زحمات زیادی کشیده شده است تدبیری که پشت این کار بوده بسیار ارزشمند می باشد و باید آن را موهبت الهی بدانیم و بهترین روش را برای توانمند شدن این امانت اتخاذ نمائیم. ان شاالله ادامه دهنده راه عزیزانی باشیم‌که تلاش کردند جامعه زینب(س) شکل بگیرد و سپس تداوم یابد .
زمانی‌که حزب جمهوری اسلامی هنوز تعطیل نشده بود حضرت آیت الله شهید بهشتی به خانم بهروزی که عضو حزب بودند توصیه می‌کنند که خوب هست اگر شما هم یک حزب مختص خانم ها راه اندازی کنید و در واقع ایشان ضرورت فعالیت زنان در غالب حزب مستقل را احساس کرده بودند . روحش شاد و مقامش متعالی .
پس از شهادت این شهید بزرگوار و با توصیه های مقام‌معظم رهبری و توصیه های حضرت امام خمینی(ره) و حمایت های این بزرگواران جامعه زینب س شکل گرفت که اولین حزب زنان کشور و مولود انقلاب بوده و تشکیلاتی است که از ابتدا با توجه به نگاه حضرت امام بر چهار اصل اسلام مداری ، استکبار ستیزی ، مردمداری ، ولایتمداری استوار است فعالیت خود را آغاز نموده و تا کنون الحمدالله موفق بوده است.
خدا را شاکریم و بر خود میبالیم که همواره اولین ها از این تشکیلات بوده است اولین مشاور امور زنان در ریاست جمهوری مرحومه شهلا حبیبی رحمت الله علیه و اولین و تنها وزیر زن در طی این ۴۰ سال که هر دو بزرگوار از اعضای موثر جامعه زینب س بوده اند
و بسیاری از نمایندگان زن مجلس که از جریان اصولگرایان بوده اند از جامعه زینب راهی مجلس شدند .

در‌مورد انتخاب دبیر جدید در استان اصفهان، لازم‌میدانم از زحمات خانم سلیحی و سایر دوستان که در این سالها زحمت کشیدند و در جهت حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی تلاش نموده و امانتدار بوده اند تشکر ویژه ای داشته باشم و از خواهران عزیزی که در این سالها به نحو احسن در جهت حفظ آرمان های انقلاب اسلامی و فعالیت حزبی و رشد و شکوفایی اعضای تشکیلات و دیگر بانوان شهر اصفهان کوشا بوده و نقش تعیین کننده ای داشته اند قدر دانی نموده و اعلام نمایم که همچنان مانند گذشته ما را از حضور پر خیر و برکت شان بهره مند سازند و با همدلی و همراهی و همکاری با دبیر جدید که از نیروهای جوان و انقلابی و ولایتمدار است ما را یاری نمایید .
متاسفانه به دلیل اینکه سرکار خانم سلیحی ساکن تهران هستند و طبق اساسنامه ، ایشان دیگر نمی توانند دبیر اصفهان باشند و در واقع دفتر جامعه زینب س در اصفهان دبیر نداشته و ما بر آن شدیم که پس از بررسی و تحقیق درباره خواهرانی که پیشنهاد شده بودند و همچنین شناختی که از خانم ضیایی داشتیم و با رای مثبت اعضای شورای مرکزی ایشان به عنوان دبیر جامعه زینب س در اصفهان منصوب شدند. ان شالله ایشان بتوانند همچون گذشته پرقدرت و پرتوان با بهره گیری از همه ظرفیت ها و تعامل دوستانه با خواهران توانمند و انقلابی و همگرا ، در جامعه زینب(س) فعالیت نمایند . و با راه اندازی دفاتر فرعی در شهرهای اصفهان نقش تعیین کننده ای در سیاست گذاری ها در شهر و استان اصفهان و دیگر شهرهای استان داشته باشند.
احزاب زنان باید نقش تعیین کننده داشته باشند ، نه صرفا تایید کننده و در تصمیم گیری ها دخالت داشته باشند چرا که سهیم شدن برابر زنان و مردان در مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی ، یکی از پیش نیازهای دموکراسی است . به قدرت رسیدن زنان و حضور متعادل و متوازن آنها در عرصه سیاست نشان از یک دموکراسی سالم دارد و گویای آن است که زن و مرد علی رغم تفاوت های طبیعی ، فرهنگی و تاریخچه متفاوت شان ، حقوق و مسئولیت های برابر دارند و می توانند در کنار هم در اداره جوامع خود نقش آفرین بوده و فرصت شکوفایی داشته باشند . لازمه رسیدن به چنین موقعیتی تلاش و اهتمام دولت ها ، احزاب و مشارکت مجدانه و خردمندانه و پویای بانوان است
در اینجا لازم میدانم به فرمایشات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری حفظه الله اشاره نمایم .
مقام معظم رهبری میفرمایند : تا زمانیکه جامعه ، جامعه اسلامی است حضور زنان قبل از مردان واجب است* و در جایی دیگر میفرمایند :
در مورد مشارکت سیاسی و حضور بانوان در عرصه های سیاستگذاری و تصمیم گیری ما باید این سوال را مطرح کنیم که چرا زنان مسئولیت های کلیدی ندارند
حضرت امام که معمار انقلاب و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی هستند آینده نهضت را به بانوان متعهد و آگاه ایران سپرده و جهت حفظ انقلاب و اسلام و ایران از بانوان استمداد طلبیدند
جوانگرایی و پرورش جوانان آینده ساز در دستور کار ما قرار دارد و در این خصوص به روایتی از پیامبر اسلام استناد میکنم .
پیامبر اعظم (ص) جوان ۲۱ ساله ای را به نام عتاب به فرمانداری مکه منصوب نمودند و امام جماعت را نیز به عهده او گذاشتند . سپس به او رو نموده و فرمودند : می دانی تو را بر چه کسانی فرماندار قرار دادم ؟ ( تو را بر مردم شهر خدای عز و جل فرماندار کردم و سپس رو به مردم مکه چنین فرمودند :
مبادا کسی در نافرمانی از وی ، به کم سن بودنش استدلال نماید . چرا که بزرگ تر شایسته تر نیست ، بلکه شایسته تر بزرگ تر است.
ان شاالله خانم ضیایی هم‌ که یک نیروی جوان و انقلابی هستند به این‌امر‌ توجه داشته باشند و در کنار جوان گرایی در اتاق فکر و حتی امور اجرایی خود از تجربیات خواهران باسابقه نیز بهره مند شوید .

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی
واجعل عواقب امورنا خیرا

گزیده ای از سخنان خانم جاودانی معاونت محترم استانها
ضمن تبریک به سرکار خانم‌ضیایی و آرزوی موفقیت از ایشان می خواهیم که ضمن تدوین و ارائه برنامه های خوب و موثر،

۱- به جذب نیروهای جوان و انقلابی و پرورش آنها برای جامعه توجه ویژه ای داشته باشند.

۲- با تشکل و احزاب اصولگرا و هم سو در شهرستان اصفهان ارتباط برقرار کنند.

۳- از نیروهای قدیمی و مورد اعتماد در برنامه ها و فعالیت های خود بهره بگیرند.

۴- ارائه گزارش عملکرد از برنامه و فعالیت ها به صورت ماهانه ۵- حضور و فعالیت بسیار پرتوان در انتخابات شورا ریاست جمهوری پیش رو

گزیده ای از سخنان خانم ملیحه ضیایی در معارفه:
در ابتدا از لطف و زحمات دبیر کل محترم جامعه زینب(س) که مسئولیت خدمتگذاری به حضرت زینب را به بنده دادند بسیار تشکر میکنم.
و ما اگر نمیتوانیم‌ به عنوان شهید مدافع حرم جهت دفاع حضور داشته باشیم امیدواریم حداقل بتوانیم با قدم هایی که در جامعه زینب بر می داریم دین خودمان را به امام حسین، اهل بیت و شهیدان ادا کنیم.
امیدوارم در کنار رهنمودهای سرکارعالی و با بهره مندی از تجربیات دوستانی که در سالهای سال در اصفهان زحمت کشیدند قدم‌های موثری جهت خدمت و هرچه بهتر و توانمند شدن جامعه زینب(س) بردارم.

شخصیت حضرت زینب(س) را باید به عنوان الگوی قابل دسترس برای بانوان جامعه مطرح کنیم
جامعه حضرت زینب(س)مهد پرورش بانوان مومنه،ولایی و مجاهده ای است که در جامعه کنونی جلو ای از ایثار و ایمان را با بهره گیری از الگوی کامل و بی نظیر حضرت زینب(س) رقم زده و نقش تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی جامعه خود ایفا می نماید.
جامعه زینب(س) به عنوان اولین حزب زنان و دارای مجوز رسمی از وزارت کشور مهد پرورش بانوان مومنه و مجاهده ای است که جلوه های گوناگون از ایثار و ایمان را در جامعه کنونی و در عرصه های مختلف با بهره گیری از شخصیت بی نظیر حضرت زینب(س) تلاش نموده است الگوی برجسته ای از زن مسلمان ایرانی به تصویر کشانده و در راستای تربیت دختران امروز و مادران آینده ،نقش به سزایی ایفا نماید.
به لطف خداوند تبارک و تعالی، زنان ولایتمدار جامعه زینب(س)تحت توجهات حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا له الفدا)و در سایه سار رهنمودهای مقام عظمای ولایت تلاش می نمایند،با حضور فعال و تاثیرگزار خود در عرصه های گوناگون جامعه، برتوسعه ترویج فرهنگ اصیل اسلامی و تربیت زنان زینبی با تفکر ولایی و انقلابی بیفزایند.
با توجه به الگوهایی که از صدر اسلام مطرح است، نشان می دهد که زنان مسلمان در جامعه خود به اندازه مردان مسئول هستند و با بررسی رخدادهایی که در طول تاریخ یک صد سال اخیر کشورمان و کشورهای دیگر رخ داده کاملاً مشهود است که زنان همیشه در کلیه تحولات کشور نقش آفرینی می نمودند. از جنبش تنباکو تا انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی نمونه هایی از نقش تاثیرگذار زنان در جامعه است.
همانگونه که می دانید زنانی که در راه آرمان و عقیده خویش حاضرند از عواطف و احساسات خود چشم پوشی کنند زنان مسلمان ولایی و ایرانی هستند که نقش مهمی در حیطه‌های اجتماعی ایفا نموده اند و درمبارزات ستم شاهی، پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس،با پیروی‌ از مکتب ‌عاشورا نقشی پر رنگ، سرشار از ایثار ،فداکاری وصف ناپذیر حماسه‌های ‌فراموش‌ نشدنی ‌آفریدند و برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی با حضور اثرگذار وآگاهانه،برگ های زرینی بر تاریخ رشادت های این مرز و بوم افزودند تاجایی که بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) نقش‌ زنان را پررنگ تر، با ارزشتر وپیش قدم نسبت به مردان عنوان نموده و می فرمودند:« نقش زن‌ها در جامعه، در چند نهضت که در ایران واقع شد، نهضت تنباکو، نهضت مشروطه، قضیه‌ی پانزده خرداد، نقش زن‌ها بالاتر از مردها اگر نبود، کم‌تر نبود آنچه که خود شما شاهد بودید در این نهضت اسلامى و انقلاب اسلامى حاضر است، نقش بانوان از نقش مردها در این انقلاب اسلامى بالاتر بود.» .
‌ زنان در مدیریت خانواده و تحکیم پایه های معرفتی و اعتقادی خانواده جامعه اسلامی نیز نقش بسزایی دارند بلکه در عرصه اجتماع با عنوان منادیان حق با بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به هم قشران خود گام موثری در تحقق اهداف گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی ایفا کنند در زمان و شرایط کنونی نیز، زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی، فرهنگی و… جامعه فعالیت داشته و حضور پررنگی بسیار تأثیرگذار دارند. علاوه بر آن نقش‌آفرینی زنان در بنیان خانواده و در نقش اصلی خود که همسر بودن یا مادر بودن است را نمی توان نادیده گرفت.امروزه مشارکت زنان نسبت به ابتدای انقلاب در عرصه‌های مختلف جامعه بیشتر شده است و نقش خود را به خوبی ایفا می‌کنند.چراغ راه و قطب نمایی که حضرت امام خمینی(ره) در این خصوص تبیین نموده اند :« اگر زن های انسان ساز از ملت ها گرفته بشوند،ملت ها به شکست و انحطاط خواهند رسید .»نیز به نقش سازنده آنها در حفظ جامعه و تمدن سازی تاکید داشتند نهضت بزرگ و تاثیر گزاری همچون نهضت عاشورا گواه شایسته ای بر این حضور است و در عصر ما نیز حضور زنان روح حقایق انسجام بخشی را به کالبد اجتماع دمیده است فلذا به سبب وجود چنین نقش کلید و اثر گزاری است که گام دوم انقلاب و افق ترسیم شده برای آن زنان ، جایگاه بسیار ویژه ای پیدا کرده است.
مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای(حفظهم الله تعالی)در راستای اینکه انقلاب وارد دومین مرحله خودسازی،جامعه پردازی و تمدن سازی شده است فرمودند:« باید برای همه اقشار و آحاد مختلف جامعه رسالت خاص خود تعریف شود تا همگان به صورت ید واحده و در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی گام بردارند .» با وجود اینکه همه امت مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب هستند اما توجه ویژه به حوزه زنان و خانواده به عنوان یکی از ارکان زمینه ساز و پایه در بستر سازی این امر بسیار حائز اهمیت است .در این خصوص برای تحقق تمدن اسلامی، دو بخش(تولید فکر) و (پرورش انسان) باید تامین شود و نقش پر رنگ زنان در این گام قابل چشم پوشی نیست،
بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان نقشه راه برای اعتلای جایگاه زن مسلمان باید مورد توجه قرار گیرد و با استعانت از بیانات گهر بار و ارزنده رهبر عزیز و فرزانمان که فرمودند:« معنویت و اخلاق را جهت‌دهنده همه‌ حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است.« و تأکید کرده‌اند: « وجود معنویت و اخلاق، محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتی با برخورداری مادی، جهنم می‌آفریند»، بنابراین اگر معنویت در جامعه و خانواده وجود داشته باشد، با نان خالی هم می‌توان زندگی کرد و به قولی، پول خوشبختی نمی‌آورد. «معنویت» را به معنی برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل: «اخلاص»، «ایثار»، «توکّل»، «ایمان» در خود و در جامعه دانسته و «اخلاق» را به معنی رعایت فضیلت‌هایی چون «خیرخواهی»، «گذشت»، «کمک به نیازمند»، «راستگویی»، «شجاعت»، «تواضع»، «اعتمادبه‌نفس» و دیگر خلقیات نیکو دانسته‌اند. و فرمودند «زن اگر به خانواده پایبند شد، علاقه نشان داد، به تربیت فرزند اهمیت داد، به بچه‌های خود رسید، آن‌ها را شیر داد، آن‌ها را در آغوش خود بزرگ کرد، برای آن‌ها آذوقه‌های فرهنگی ـ قصص، احکام، حکایت‌های قرآنی، ماجرا‌های آموزنده ـ فراهم کرد و در هر فرصتی به فرزندان خود مثل غذای جسمانی چشاند، نسل‌ها در جامعه بالنده و رشید خواهند شد». اگر خانواده را به‌صورت درست تشکیل دهیم و به همه جوانب آن رسیدگی کنیم، به آرامش دست پیدا خواهیم کرد، چرا که «مهم‏ترین چیزی که بشر به آن احتیاج دارد، آرامش است. سعادت انسان در این است که از تلاطم و اضطراب روحی در امان و آرامش روحی داشته باشد. این را خانواده به انسان می‏‌دهد؛ هم به زن و هم به مرد».«تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می طلبد،
در این مقطع تاریخی کنونی، رسالت شناسی زنان و شناخت مسئولیت ها و حقوق فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان مسلمان جایگاه ویژای یافته است.زن مسلمان امروز پرچمدار حق و عدالت جهانی است ودر گام دوم انقلاب با عزمی جزم تر مسیر تمدن نوین اسلامی را تا رسیدن به مرزهای مطمئن ظهور،دنبال خواهد کرد.

سپس در ادامه ایشان به ذکر اهداف و برنامه های خود پرداختند:
ما بانوان ولایی و زحمت کش جامعه حضرت زینب (سلام الله علیها)ضمن تقدیر و تشکر از همراهی و همکاری کلیه دختران و بانون جامعه بار دیگر از اینجا و در جوار قبور پاک شهدای عزیزالشان مان و بانوی شهیده زینب کمایی و در محضر خانواده های عزیز شهدای مدافع حرم با روح مقدس شهدای عزیز پیمان می بندیم که:
– با تمسک از مادر سادات حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) و مدد خواهی از حضرت زینب( سلام الله علیها) ،همواره با چراغ راه قرار دادن فرامین گهربار پیر فرزانه انقلاب ،اهتمام جدی و محکم کار تشکیلاتی خود را با خلوص نیت و تقوا و پرهیز از بازی های سیاسی و به دور از سیاست زدگی و خود محوری و حرکت در مسیر استوار ولایت و مطابق با منویات مقام عظمای ولایت ، و با تعامل سازنده با همه گروه ها و نیروهای درون جبهه انقلاب اسلامی، برای پیشبرد اهداف انقلاب و فراهم سازی زمینه های ظهور آقا امام زمان( عج )گام برداریم .
– به منظورتوسعه فرهنگ اصیل اسلامی و تربیت زنان زینبی با تفکرولایی و انقلابی ،تلاش می نماییم از تمامی ظرفیت های بانوان ولایی ، انقلابی، مومنه، پژوهشگران، دانشجویان طلاب حوزوی محققان و تمام دغدغه مندان انقلاب و نظام برای احیای جامعه حضرت زینب سلام الله علیها در تمامی شهرستان های استان اصفهان و فعال سازی دفاتر در تمامی شهرستان ها استفاده خواهیم نمود.
– در جهت پیشبرد تحقق اهداف جامعه حضرت زینب( س) جوان گرایی و سرمایه گذاری برای جوانان و تشکیل اتاق فکر و هیات های اندیشه ورز بانوان برای تربیت مدیران نخبه و موفق برای آینده کشور، جذب نیروهای جوان، انقلاب، ولایی ، مستعد و علاقمند به فعالیت های تشکیلاتی در دستور کار خود قرارداده و در این راه تلاش خواهیم نمود.
-در راستای سیاست گذاری در جهت پرورش نخبه های فرهنگی سیاسی اجتماعی جوانان برای آینده ایران اسلامی نسبت به آموزش کار تشکیلاتی و تلاش برای پرورش مدیران توانمند و انقلابی و موفق با در نظر گرفتن شایسته سالاری و تقویت خود باوری و عزت نفس در بین بانوان و نخبگان جامعه گام برمی داریم.
-با توجه به اهمیت بنیان و تحکیم خانواده و تربیت نسل ،در جهت فراهم آوردن شرایط زندگی آسان و تلاش در جهت رفع موانع ازدواج جوانان تلاش خواهیم نمود.
-با بستر سازی مناسب و مفید، با ارائه نقدهای سازنده، نسبت به آگاه سازی بانوان و روشنگری و بصیرت افزایی برای شرکت در صحنه های بزرگ همچون انتخابات در جهت عزت و سربلندی ایران اسلامی و انتخاب افراد کارآمد ،شایسته ،جوان، انقلابی و ولایی قدم بر می داریم.
-با تشکیل کمیته حقوقی و ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی رایگان به بانوان در جهت کمک به بهبود شرایط زندگی با استفاده از دانشجویان و فعالان برای پیگیری مطالبات حقوقی مغفول مانده بانوان و تحکیم خانواده سرانجام مقصود گام برخواهیم داشت.
-در جهت رشد و ارتقای سطح آگاهی دختران و بانوان جامعه،نسبت به برگزاری دوره های آموزشی رایگان اصلاح سبک زندگی و آموزش سبک زندگی ایرانی برای تمام مقاطع سنی بانوان در جهت اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی خانواده اقدام خواهیم نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *