مریم بهروزی:طرح افزایش تعداد نمایندگان زن تصویب خواهد شد

 

بازنشر از سال ۱۳۹۰

شبکه خبری آتی نیوز مشارکت زنان در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی را بررسی می کند -۱۳

«مریم بهروزی» معتقد است: رقابت زنان به آن معناست که هیچ مردی در رقابت آنها حضور نداشته باشد، تا مثل ادوار گذشته باعث نشود که زنان رأی نیاورند. رقابت زنان باید بین خود آنها باشد…

مریم بهروزی، دبیرکل جامعه زینب(س)، در خصوص حضور و نیاز به زنان سیاستمدار در جامعه، به خبرنگار سیاسی شبکه خبری آتی نیوز گفت: آنچه مسلم است هم به مسئله زنان در کشور پرداخته نمی‌شود و هم تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی بسیار اندک است، لذا در زمینه قانونگذاری به بحث حقوق زنان آنطور که باید، رسیدگی نمی‌شود.

وی با اشاره به  نشست‌هایی که جامعه زینب با حضور زنان ادوار قبل و دوره فعلی مجلس و نیز احزاب زنان اصولگرا داشته است، گفت: در کمیته تحقیقات و مطالعات جامعه زینب طرحی را عنوان کردیم به نام طرح «افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی». اصل طرح این است که به منظور افزایش تعداد نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی، در شهرستانی هایی که بیش از دو نماینده دارند، سعی کنیم سهمی از زنان داشته باشیم. البته این به عنوان مکانیزم است که خدشه‌ای به قانون اساسی وارد نشود، یعنی مثل همان قضیه که سطح تحصیلات نمایندگان مجلس باید در حد فوق لیسانس باشد.

وی در توضیح بیشتر این طرح این چنین گفت: این طرح به گونه‌ای است که در شهرهایی که بیش از دو نماینده داریم، یک نفر آنها زن باشند. مثلا اگر شهری ۵ سهمیه دارد، دو نفر آنها زن باشند. در تهران هم از جمع ۳۰ نفر، ۱۰ نفر زن باشند.

وی با تأکید بر این نکته که رقابت باید بین زنان باشد، گفت: رقابت زنان به آن معناست که هیچ مردی در رقابت آنها حضور نداشته باشد، تا مثل ادوار گذشته باعث نشود که زنان رأی نیاورند. رقابت زنان باید بین خود آنها باشد.

بهروزی، با اعلام اینکه طرح فوق، در هفته جاری تقدیم مجلس خواهد شد، ادامه داد: این طرح پس از تقدیم به هیئت رئیسه به دست فراکسیون زنان خواهد رسید و آنها با کمک مرکز پژوهش های مجلس آن را بررسی خواهند کرد. سپس با گرفتن ۱۵ امضا که کار راحتی هم هست به دلیل آنکه نمایندگان بسیاری با آن موافقند، به صورت طرح دو فوریتی تقدیم مجلس خواهد شد.

دبیرکل جامعه زینب(س)، در خصوص نتیجه ارائه این طرح اذعان داشت: به نظر من مجلس این طرح را تصویب خواهد کرد چون نیاز به حضور زنان کاملا مشهود است. ما از بین ۱۹۲ کشور دنیا در بحث حضور زنان در مجلس، ۱۹۱مین کشور هستیم که این یک ضعف بزرگ برای جمهور اسلامی است.

وی ادامه داد: وقتی نمایندگان مجلس ما در مجامع بین المللی حضور پیدا می کنند در همه عرصه ها سرشان بالاست الا در زمین بحث زنان و تعداد نمایندگان زن در مجلس ایران.

بهروزی، در پاسخ به این سؤال که اگر این طرح مورد تصویب مجلس قرار نگرفت، راهکار بعدی چیست، گفت: احزاب و گروه های سیاسی می‌توانند در تمام شهرستان ها این طرح را رویه و روش خود قرار دهند و مثل تهران که تعداد زن در فهرست‌های انتخاباتی هستند، از زنان در فهرست‌های خود استفاده کنند.

وی همچنین تعداد نمایندگان زن در دوره آتی مجلس را ۳۰ الی ۴۰ زن برآورد کرد.