مشروح مصاحبه دبیرکل جامعه زینب سلام الله علیها با خبرگزاری ایرنا – ۵/اسفند/۱۳۹۴

دبیر کل جامعه زینب :

سهم زنان در لیست اصولگرایان رضایت بخش نیست

تهران-ایرنا-دبیر کل جامعه زینب تاکید کرد: سهم زنان در لیست اصولگرایان به لحاظ تعداد و انتخاب افراد رضایت بخش نیست.

اعظم حاجی عباسی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با ذکر این که جامعه زینب عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری است،گفت: ما به دلیل تبعیت تشکیلاتی لیست جداگانه ای نداریم و با هیچ گروهی خارج از جبهه برای تهیه لیست ائتلاف نکردیم .
وی خاطر نشان کرد: سهم زنان در لیست اصولگرایان به لحاظ تعداد و نیز انتخاب افراد رضایت بخش نیست.
وی اضافه کرد: جامعه زینب علاوه بر کمیت، خواستار ارتقاء کیفیت است. من در ماه های گذشته بارها در جلسات مرتبط با مسائل انتخابات خواستار افزایش تعداد نمایندگان زن بوده ام و معتقدم معرفی نامزدهای زن برای مجلس ، باید از کانال احزاب و تشکل های زنان صورت گیرد .
حاجی عباسی ادامه داد: وضعیت کنونی لیست اصولگرایان به گونه ای است که هیچگونه نظرخواهی از احزاب زنان عضو جبهه نشده و گزینش نامزدهای نمایندگی مجلس از سوی آقایان صورت گرفته است.
وی افزود : بدین ترتیب بانوانی که به مجلس راه پیدا می کنند وامدار آقایان می شوند و از استقلال کافی برخوردار نخواهند بود لذا با نمایندگان مرد هیچ فرقی نخواهندداشت. در این وضعیت، منتخبین خود را ملزم به تعامل و پاسخگویی به احزاب و تشکل های زنان نمی دانند و این یعنی مجلس مردانه و حاکمیت نگاه مردانه در مجلس و متاسفانه مسائل زنان به محاق می رود .
دبیر کل جامعه زینب ادامه داد: ما از تشکیلات جامعه زینب نامزد معرفی کردیم اما در نهایت لیست را آقایان بستند البته تعدادی از خانمهایی که در لیست قرار دارند عضو جامعه زینب بوده و فعالیت سیاسی خود را با این تشکیلات شروع کرده اند اما به همان دلیلی که ذکر کردم ارتباط تشکیلاتی شان حفظ نشده است.
دبیر کل جامعه زینب گفت:لازمه رسیدن به جامعه توسعه یافته تلاش و اهتمام دولت مردان ، تعهد احزاب و مشارکت خردمندانه و پویای زنان است . زنان باید به قدرت همبستگی و اتحاد خود پی ببرند. تنها در آن صورت است که می توانیم در کالبد سیاست مرسوم و رایج و پارادایم حاکم بر سیاست جهان روحی تازه بدمیم .
حاجی عباسی با بیان اینکه عامل رسیدن به تساوی جنسیتی در مراکز قدرت، استفاده از ساز و کار سهمیه بندی است ابراز امیدواری کرد که مجلس دهم به این امر مهم بپردازد.
وی افزود: نباید کشور را فقط با سلیقه و مدیریت مردانه اداره کرد ، چرا که در این صورت حقوق زنان همچنان معطل می ماند . در تهیه لیست نامزدهای مجلس سلیقه و مدیریت مردانه اعمال شده و تاثیرگذاری زنان در عرصه تصمیم گیری و تاثیرگذاری در حوزه سیاست رو به تنزل بوده است .
وی اضافه کرد: زنان همواره در تقسیم مصایب و سختی ها و فداکاری ها و ایثارگری ها سهم بیشتری نسبت به مردان داشته اند، اما در جایگاه مدیریت کلان، سهم زنان بسیار اندک و ناچیز بوده است و ما زنان را به عنوان سرمایه های نظام از دست داده ایم و از این سرمایه عظیم اجتماعی بی بهره مانده ایم و مردم متضرر شده اند.
دبیر کل جامعه زینب با اشاره به اینکه به امید فردایی بهتر به پای صندوق های رأی می رویم، گفت: برای تهیه لیست نگاه صنفی نشده و به نظر می رسد کارنامه زنان نماینده که در ادوار گذشته مجلس بوده اند در خصوص استیفای حقوق و پیگیری مطالبات زنان ، مورد بررسی قرار نگرفته است .

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفند ماه برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران “ایرنا”
لینک اصلی خبر:http://www.irna.ir/fa/News/81976974/
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *